Popularność faktoringu wśród firm będzie rosła

Materiał partnera
opublikowano: 23-02-2018, 10:05
aktualizacja: 23-02-2018, 10:14

Z roku na rok branża faktoringowa odnotowuje znaczne wzrosty, zarówno pod względem obrotów firm zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów, jak i liczby klientów korzystających z usług. Szczególnie cieszy drugi wzrost, gdyż oznacza, że faktoring jest coraz popularniejszą formą finansowania wśród przedsiębiorców.

— Niestety, w Polsce znacznym hamulcowym rozwoju rynku faktoringowego jest stosowany przez niektóre firmy w umowach handlowych zapis o zakazie cesji wierzytelności, który uniemożliwia nabycie wierzytelności przez faktora. Owszem, zakaz ten może być zniesiony za zgodą kontrahenta, ale w przypadku np. sieci handlowych często nie jest to możliwe. Takie podejście jest uciążliwe dla nas jako instytucji finansowych, ale przede wszystkim dla dostawców, którzy przez zapis o zakazie cesji mają ograniczony dostęp do finansowania — zwraca uwagę Damian Oszajca, dyrektor ds. sprzedaży faktoringu w Raiffeisen Polbank.

Damian Oszajca, dyrektor ds. sprzedaży faktoringu w Raiffeisen Polbank.
Zobacz więcej

Damian Oszajca, dyrektor ds. sprzedaży faktoringu w Raiffeisen Polbank.

Stosowanie wobec dostawców zapisów zakazujących cesji wierzytelności jest w niektórych krajach regulowane — i np. w Niemczech taki zapis jest niezgodny z prawem. Według Damiana Oszajcy warto rozważyć takie rozwiązanie również w Polsce — jego zdaniem, mogłoby to pomóc polskim przedsiębiorcom, wsparłoby rozwój gospodarki, a przy okazji również rozwój rynku faktoringowego.

— Od wielu lat nasz bank jest liderem tego rynku pod względem liczby klientów. Obsługujemy zarówno małe przedsiębiorstwa, jak i duże międzynarodowe korporacje. Czołową pozycję osiągnęliśmy głównie dzięki profesjonalnej, wysokiej jakości obsłudze i szerokiej gamie rozwiązań produktowych. Nasi klienci cenią sobie zarówno partnerską współpracę z zaufanymi bankowymi doradcami od faktoringu, jak również bardzo wygodny i sprawny system do obsługi faktoringu, który wciąż rozwijamy — mówi Damian Oszajca.

Zwraca uwagę, że jego bank, jako pierwszy wśród faktorów bankowych na polskim rynku, wprowadził do oferty aplikację mobilną do obsługi faktoringu. Aplikacja smart factoR dostępna jest na smartfony z systemem Android oraz iOS dla klientów mających z bankiem podpisaną umowę na świadczenie usług faktoringowych. Daje ona użytkownikom możliwość monitorowania wykorzystania limitu i przepływów finansowych z dowolnego miejsca i jest w pełni transakcyjna, co oznacza, że umożliwia również zgłaszanie faktur do finansowania.

— Co roku, przy udziale profesjonalnych firm badawczych, staramy się jak najpełniej poznać i przeanalizować opinie klientów o współpracy z nami, a także zdiagnozować ich potrzeby i oczekiwania — podkre- śla Damian Oszajca.

Efektem takiej właśnie analizy jest np. wprowadzenie do oferty faktoringu pełnego Plus, usługi łączącej finansowanie z przejęciem ryzyka niewypłacalności kontrahenta bez angażowania w transakcję podmiotu trzeciego, jakim jest towarzystwo ubezpieczeniowe. W ramach usługi bank wykupuje faktury przed terminem ich płatności, przejmuje ryzyko braku zapłaty oraz przeprowadza weryfikację kontrahentów bez konieczności dostarczania ich dokumentów finansowych. Klient od początku zna całkowity koszt sprzedaży danej faktury, nie płaci odsetek za opóźnienie, opłat windykacyjnych i kosztów stałych.

— Kolejnym niestandardowym, a oferowanym przez nas rozwiązaniem, są limity dynamiczne. Rozwiązanie to daje możliwość zgłaszania do banku należności, które w tym przypadku stanowią zabezpieczenie dla faktoringu odwrotnego — finansowania zobowiązań klienta wobec dostawców — mówi Damian Oszajca.

Klienci mogą przekazywać faktury kosztowe do finansowania przed terminem ich płatności (jeśli mają możliwość skorzystania z upustu cenowego za wcześniejszą płatność) lub w terminie płatności. W obu przypadkach firma może dostać od banku dodatkowy czas na spłatę zobowiązania powstałego na skutek finansowania przez bank. Konstrukcja tego rozwiązania pozwala klientom dostosowywać poziom dostępnego limitu faktoringowego do poziomu należności, proporcjonalnie do ich wysokości. Cały proces odbywa się w 100 proc. automatycznie. Niektóre instytucje finansowe ubezpieczają takie limity, inne wymagają zabezpieczeń, np. w postaci hipoteki. Faktoring staje się popularny również wśród firm zajmujących się sprzedażą detaliczną. Specjalnie dla nich tworzymy Programy Finansowania Dostawców (PFD), wspierające m.in. przedsiębiorstwa, których dostawcy nie mają zdolności kredytowej lub nie mogą uzyskać atrakcyjnego cenowo finansowania. PFD pozwalają poprawić płynność finansową dostawcy i obniżyć koszty finansowania, dzięki czemu klient może poprawić cykl rotacji zobowiązań.

— Zainteresowanie faktoringiem rośnie i staje się on dostępny dla coraz większej liczby przedsiębiorstw, dlatego w przyszłość patrzymy z optymizmem. Jako narzędzie wsparcia płynności finansowej przedsiębiorstwa faktoring jest i będzie w przyszłości potrzebny firmom z różnych branż i wielu segmentów rynku w różnych okresach ich funkcjonowania. Dlaczego? Po pierwsze — ze względu na chęć skutecznego konkurowania na coraz bardziej wymagającym rynku przez stosowanie w rozliczeniach z partnerami wydłużonych terminów płatności, po drugie — ze względu na wciąż występujące zatory płatnicze. Dodatkowo, w niektórych branżach istotna jest sezonowość działania, która okresowo zwiększa zapotrzebowanie na finansowanie — wylicza Damian Oszajca.

Faktoring jest elastyczną formą finansowania — dostosowuje się do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa, pozwalając na korzystanie z udzielonego limitu jedynie w razie potrzeby i w 100 proc. zapewniając bieżące finansowanie firmy.

— Dla przedsiębiorców istotne jest nie tylko to, aby pieniądze z wystawionych faktur otrzymać wcześniej, ale coraz częściej zależy im również na obsłudze należności. Faktoring pozwala przedsię- biorcy skupić się na najważniejszych obowiązkach — na pozyskiwaniu nowych kontrahentów oraz rozwijaniu współpracy z dotychczasowymi — dodaje Damian Oszajca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu