Popyt znów dominował na Wall Street

opublikowano: 15-03-2019, 21:14

W dobrych nastrojach kończyli tydzień inwestorzy z amerykańskich giełd.

 Indeksy rosły niezagrożone przez cały dzień wspierane ponownie przez zwyżkę w segmencie spółek technologicznych i spekulacje odnośnie postępu w negocjacjach handlowych toczonych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. W efekcie przewagi strony popytowej na finiszu sesji indeks blue chipów rósł o 0,54proc. Wskaźnik S&P500 zyskiwał 0,50 proc. zaś technologiczny Nasdaq drożał o 0,76 proc.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Zaprezentowane w piątek dane makro kolejny raz potwierdziły, że przyjęta ostatnio przez Fed zachowawcza postawa, ostrożności i wyczekiwania, wydaje się być uzasadniona. Drugi miesiąc z rzędu spadła bowiem w lutym produkcja przemysłowa, zaś aktywność wytwórcza w rejonie Nowego Jorku, mającym największe znaczenie dla amerykańskiej gospodarki, spadła mocniej niż oczekiwano. Stąd inwestorzy oczekują, że do kolejnej podwyżki stóp procentowych nie dojdzie zbyt szybko. A to oznacza wzrost atrakcyjności inwestowania w akcje w porównaniu do choćby obligacji skarbowych.

Spółki z segmentu zaawansowanych technologii szły w górę zachęcone zwyżką notowań akcji koncernu Broadcom. Drożały one o około 9 proc. po prezentacji lepszego niż prognozowano raportu kwartalnego.

Zwyżkował kurs papierów Boeinga. Stały za tym spekulacje, że producent samolotów może szybciej niż się oczekuje rozwiązać problemy związane z oprogramowaniem w modelu 737 MAX 8, który dwukrotnie rozbił się w ciągu ostatnich pięciu miesięcy.  Do odrobienia całości strat, jakie w ostatnich dniach stały się udziałem jest jeszcze daleka droga.

W skali całego tygodnia indeks DJ IA zyskał 1,6 proc. S&P500 zarobił 2,9 proc. a Nasdaq 3,8 proc.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu