Popyt jest coraz większy

Kamil Zatoński
05-01-2006, 00:00

Wczoraj na rynku obligacji nie brakowało chętnych do kupowania papierów. Pierwszym impulsem do wzrostów cen było opublikowane we wtorek wieczorem sprawozdanie z grudniowego posiedzenia Fed, potwierdzające zbliżanie się ku końcowi cyklu podwyżek stóp za oceanem, co sprzyja wycenom papierów na rynkach zagranicznych, a także na rynku krajowym. Nie słabną oczekiwania na obniżkę stóp procentowych w Polsce, podsycane bardzo niskimi prognozami wskaźnika inflacji na koniec 2005 r. Nie dziwi więc zainteresowanie inwestorów obligacjami, zwłaszcza o krótszym terminie zapadalności. Widać to było na wczorajszym przetargu dwulatek OK0408 (nowy benchmark), Ministerstwo Finansów nie miało problemów, by sprzedać papiery za 2,5 mld zł. Popyt aż 3,5-krotnie przekroczył podaż, sięgając 9,1 mld zł. Średnia rentowność wyniosła 4,54 proc.

Na rynku wtórnym rentowności obni- żyły się tymczasem o 5-7 pkt baz. na całej długości krzywej dochodowości. O godz. 16.00 dla dwulatek (serii OK1207) rentowność wyniosła 4,48 proc., dla pięciolatek 4,84 proc., a dla dziesięciolatek 5,02 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Popyt jest coraz większy