Popyt na akcje Pekao uchronił indeksy na GPW

Paweł Kubisiak
opublikowano: 15-03-2002, 00:00

Czwartkowe notowania na warszawskim parkiecie zdominowały trwające od otwarcia umiarkowane, ale stabilne wzrosty większości spółek. Dobre nastroje chwilowo opadły po publikacji niepokojących danych makro w USA. Jednak niesłabnący popyt na akcje Pekao utrzymał główne indeksy na plusie.

Warszawska giełda zawdzięcza dobre nastroje informacji o przekazaniu zaległych składek przez ZUS do otwartych funduszy emerytalnych. ZUS zapowiedział przekazanie do OFE 250 mln zł składek, z czego 200 mln zł zaległych za luty. Większe pieniądze dla OFE oznaczają większe obroty na GPW i co za tym idzie, rosną szanse na zwyżki warszawskich indeksów. Rynek przyjął tę informację optymistycznie, jednak znikome obroty nie zwiastują trwałej poprawy nastrojów.

Chwilowe załamanie koniunktury w końcówce sesji nastąpiło po publikacji Departamentu Handlu USA, który podał, że zapasy przedsiębiorstw wzrosły w styczniu o 0,2 proc. wobec spadku w grudniu. Te informacje są szczególnie niepokojące po gorszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej w lutym. Słabe dane makro z USA pokazują, że wyjście z recesji nie będzie spektakularne, a największa gospodarka wprawdzie wychodzi z kryzysu, ale będzie to proces długi i żmudny.

Niekwestionowanym liderem sesji były akcje Pekao, ulubionego papieru OFE, które poszły w górę przy obrocie stanowiącym prawie 30 proc. transakcji na GPW. Dzięki Pekao umocnił się WIG 20, w którego strukturze bank ma aż 18-proc. udział.

Informacje z ZUS-u poprawiły też notowania Prokomu. Wzrost kursu spółki jest następstwem wypłaconej przez ZUS kwoty 32 mln zł za administrowanie i eksploatację kompleksowego systemu informatycznego. Pozostałe roszczenia Prokomu mogą zostać objęte ugodą. Dodatkowo wycenę spółki podnieśli w ostatniej rekomendacji analitycy BIG BG. W górę poszły także akcje Orbisu, których kupno rekomendowali analitycy BDM PKO BP.

Nieznacznie wzrósł kurs Elektrimu. Za zwyżką stoi informacja o możliwym porozumieniu z obligatariuszami spółki. Wierzyciele nie są zainteresowani dotychczasowymi propozycjami układu, mogą się natomiast zgodzić na emisję w zamian za wierzytelności. Jeżeli ten scenariusz się sprawdzi, oznacza to długo oczekiwane wyjście z impasu.

Z powodu planowanej emisji akcji nie ustaje przecena Netii. Spółka traci po informacji o uchwaleniu większej od oczekiwań emisji akcji za długi. Akcjonariusze Netii przegłosowali na wtorkowym NWZA emisję do 317,7 mln akcji dla wierzycieli.

Zmiany kursów pozostałych blue chipów warszawskiego parkietu były niewielkie, a obroty nieznacznie przekroczyły 100 mln zł. Środki dla OFE ożywiły nadzieje inwestorów, jednak nie pozbawiły ich zdrowego rozsądku. Rynek wstrzymuje się z inwestycjami do potwierdzenia trendu wzrostowego, a obecne obroty niestety niczego nie gwarantują.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Popyt na akcje Pekao uchronił indeksy na GPW