Popyt na bony rośnie, rentowność spada

Marta Filipiak
opublikowano: 08-06-2004, 00:00

Ministerstwo Finansów na wczorajszym prze- targu bez problemów znalazło nabywców na całą pulę 52-tygodniowych bonów skarbowych o wartości 1,0 mld zł.

Średnia rentowność rocznych bonów wyniosła 6,866 proc., czyli po raz kolejny spadła w porównaniu z poprzednim przetargiem (31 maja), kiedy zanotowano średnią dochodowość na poziomie 6,923 proc. Nic dziwnego: na wczorajszej aukcji inwestorzy zgłosili popyt wielkości 4,89 mld zł, niemal pięciokrotnie przewyższający podaż.

Po przetargu także na rynku wtórnym spadła rentowność do 6,7 proc., gdzie roczne bony cieszyły się wyjątkową popularnością wśród banków. To właśnie klienci instytucjonalni narzekają na niedobór atrakcyjnych papierów skarbowych. Na następnej aukcji, która odbędzie się 14 czerwca, resort zaoferuje bony 52-tygodniowe o wartości 1,0 mld zł.

Na wtórnym rynku obligacji sesja rozpoczęła się z wysokimi rentownościami, jakie rynek osiągnął w piątek w reakcji na bardzo dobre dane o wzroście liczby nowych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych. Informacje o spadku bezrobocia w Polsce do 19,6 proc. w maju wobec 20 proc. miesiąc wcześniej nie odzwierciedliły się w decyzjach inwestorów.

W ciągu dnia notowania podporządkowane były jednak przetargowi bonów. Do godziny 13.00 obroty były niewielkie, a rynek płytki. Dopiero w drugiej części dnia zaczęła się zwyżka cen. Spadek dochodowości bonów rocznych wywołał obniżkę rentowności papierów na rynku wtórnym, zwłaszcza krótkoterminowych.

Notowania zamknęły się 7,42-proc. dochodowością dla obligacji dwuletnich, 7,52 — dla pięcioletnich i 7,31 — dla 10-letnich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Filipiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Popyt na bony rośnie, rentowność spada