Popyt na energię będzie coraz większy

Arkadiusz Rolnik, analityk www.ttools.pl
opublikowano: 31-05-2011, 00:00

KOMENTARZ PARTNERA DODATKU

Arkadiusz Rolnik

analityk www.ttools.pl

Wyniki finansowe największych polskich spółek energetycznych za pierwszy kwartał 2011 roku pozytywnie zaskoczyły analityków. Koncern PGE zanotował silny wzrost przychodów (37 proc. r/r) oraz zysku netto (38 proc. r/r). Wartość przychodów była zgodna z oczekiwaniami rynkowymi, natomiast zysk netto był o 18 proc. lepszy od średniej prognozy.

Podobną dynamiką cechowały się wyniki Tauronu. Kwartalne przychody wzrosły do 5,3 mld zł (o 40 proc. więcej niż analogicznym kwartale zeszłego roku), a zysk netto wyniósł 382 mln zł (wzrost o 31 proc. r/r). Obie wartości były lepsze od przewidywań o około 15 proc. Nieco słabszy przyrost wyników osiągnęła Enea. Przychody i zyski wzrosły odpowiednio o 22 i 13 proc. Jednak wartości te były lepsze, niż się spodziewano. Największym zaskoczeniem była wartość zysku operacyjnego (282 mln zł, o 25 proc. więcej niż oczekiwano).

Perspektywy dla całej branży są pozytywne. Popyt na energię, silnie skorelowany ze wzrostem PKB, będzie rósł. Tymczasem przez najbliższe lata wzrost podaży będzie ograniczony (znaczące zwiększenie mocy wytwórczej nastąpi dopiero w 2016 roku). Przewidywany wzrost cen energii potwierdzają notowania na TGE (zarówno trend na rynku spot, jak i wyceny kontraktów terminowych). Na zwyżce cen energii najbardziej powinna zyskać PGE, która ma wysoką integrację pionową (67 proc. energii produkowanej jest z węgla pochodzącego z własnych kopalni) oraz Tauron (41 proc., planowany jest jednak wzrost tego wskaźnika w najbliższych latach). W najgorszej sytuacji jest Enea, która nie posiada własnych kopalni. Dodatkowymi atutami przemawiającymi za konkurentami jest zbliżająca się sprzedaż pakietu akcji Polkomtela przez PGE oraz planowany zakup sieci dystrybucyjnej Vattenfalla przez Tauron.

Pomimo mocnej zniżki cen akcji Enei (będącej głównie reakcją na nieudaną prywatyzację) jej obecna wycena na podstawie wskaźnika C/Z jest zbliżona do konkurencji. Mając na uwadze wspomniane wcześniej ograniczenia oraz możliwości uważamy, że potencjał wzrostowy cen akcji PGE i Tauronu jest większy.

więcej o energetyce na s. VIII

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Rolnik, analityk www.ttools.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy