Popyt na fundusze 'antypodatkowe' może być mniejszy niż oczekiwano

opublikowano: 26-11-2003, 15:47

ISB: Popyt na przygotowaną przez Towarzystwa Fundszy Inwestycyjnych (TFI) ofertę funduszy „antypodatkowych” może być mniejszy niż oczekiwany kilka miesięcy temu, na co wpływ ma zła koniunktura na rynku obligacji, spadki na GPW i rozczarowanie wynikami funduszy utworzonych rok temu, uważają analitycy ze spółki Analizy Online, zajmującej się monitorowaniem rynku funduszy emerytalnych i inwestycyjnych.

W raporcie poświęconym ofercie „antypodatkowej” autorzy wskazują na różnorodność i bogactwo tegorocznej oferty. Oprócz tradycyjnych funduszy inwestujących w papiery dłużne, funduszy stosujących politykę inwestycyjną mieszaną oraz funduszy akcji, klienci mogą skorzystać z oferty drugiego w historii funduszu nieruchomości.

„Należy jednak pamiętać, że polityka inwestycyjna proponowanych dziś funduszy, niesie ze sobą w wielu przypadkach dużo większe ryzyko[...] Dążenie do jak najlepszego wykorzystania efektu optymalizacji podatkowej zysków kapitałowych stworzyło szanse na znaczne wydłużenie horyzontu inwestycyjnego” – czytamy w raporcie.

„Jednak powoduje to konieczności dopasowania własnego horyzontu do czasu trwania funduszy – sprzedaż nabytego certyfikatu w obrocie giełdowym może wiązać się z dodatkowymi kosztami, w postaci dyskonta ceny giełdowej do wartości księgowej certyfikatu inwestycyjnego” – czytamy dalej.

W ujęciu historycznym średnie dyskonto w okresie trwania funduszy liczone na bazie dni, w które zawierano na danym instrumencie transakcje, wynosiło od –1,5% do – 5,8%, co w ogólnym rozrachunku stanowi znaczny dodatkowy koszt.

Kolejnym problemem, według Analiz Online, jest płynność tego typu instrumentów. Jak pokazuje historia, mimo obecności animatorów, z płynnością bywa różnie, napisali autorzy.

Dlatego poszczególne towarzystwa przygotowują programu okresowego odkupu certyfikatów. „Co prawda trudno oczekiwać, że transakcje te będą się odbywały po wartości księgowej, nie mniej jednak dyskonto oferowane przez towarzystwo powinno być niższe od rynkowego” – uważają analitycy.

W związku z powyższym, a także biorąc pod uwagę sytuację na rynku obligacji i na GPW, przewidywania odnośnie popytu na fundusze antypodatkowe mogą się nie spełnić.

Podobne obawy wyraził w środę prezes ING TFI, Mirosław Panek przy okazji prezentowania dwóch funduszy antypodatkowych: ING FIM Stabilnego Wzrostu, ING FIM Akcji.

„Z naszych szacunków wynika, że obecnie na rynku znajduje się dużo gotówki. Pytanie brzmi, czy pieniądze te zostaną skierowane do funduszy inwestycyjnych, czy w związku ze zbliżającymi się świętami środki te nie zostaną przeznaczone na konsumpcję” – powiedział Panek.

Przewidywania TFI odnośnie popytu na nowe produkty mogą się nie sprawdzić, dodał Panek.

Prezes powiedział także, że bierze pod uwagę możliwość zebrania zbyt małych środków do nowo tworzonych funduszy. W przypadku, gdy fundusz stabilnego wzrostu zbierze poniżej 50 mln zł, a fundusz akcyjny poniżej 20 mln zł, emisja nie dochodzi do skutku.

„Będziemy zadowoleni, gdy zbierzemy 100 mln w przypadku ING FIM Akcji i 250 mln zł w przypadku ING FIM Stabilnego Wzrostu” – dodał Panek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Popyt na fundusze 'antypodatkowe' może być mniejszy niż oczekiwano