Popyt na obligacje wzmocnił złotego

Mariusz Potaczała
opublikowano: 18-01-2010, 00:00

Miniony tydzień był udany dla polskiej waluty. Kurs EUR/PLN przez większą jego część pozostawał w pobliżu swoich minimów z grudnia (4,04). W piątek zdołał nawet przebić je na dłużej.

W ostatnich dniach krajową walutę wspierały przede wszystkim udane aukcje polskich papierów dłużnych. Sukcesem zakończyła się sprzedaż zarówno 15-letnich euroobligacji, jak i 2-letnich obligacji w złotych. Popyt na te drugie trzykrotnie przekroczył wielkość oferty, osiągając 16,2 mld zł, co jest wynikiem najwyższym w historii aukcji tego typu papierów. Tak duże zainteresowanie krajowymi instrumentami dłużnymi świadczy, że planowany na ten rok wysoki deficyt budżetowy nie zniechęca inwestorów do polskich aktywów. Uczestnicy rynku dobrze postrzegają naszą gospodarkę, co pozytywnie przekłada się obecnie na notowania polskiej waluty.

Mariusz Potaczała

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane