Popyt na polskie książki na Ukrainie wyższy od podaży

Polska Agencja Prasowa SA
14-09-2006, 17:18

Popyt na polskie książki na Ukrainie nie odpowiada ich nikłej podaży - twierdzą wydawcy z Polski, prezentujący swój dorobek na rozpoczętym w czwartek XIII Forum Wydawców we Lwowie. Ukraina to miejsce niewykorzystanych szans - uważają polscy uczestnicy tej największej na Ukrainie imprezy wydawniczej.

Popyt na polskie książki na Ukrainie nie odpowiada ich nikłej podaży - twierdzą wydawcy z Polski, prezentujący swój dorobek na rozpoczętym w czwartek XIII Forum Wydawców we Lwowie. Ukraina to miejsce niewykorzystanych szans - uważają polscy uczestnicy tej największej na Ukrainie imprezy wydawniczej.

"Zainteresowanie czytelników polską literaturą jest duże, co widać po liczbie ludzi, odwiedzających nasze stoisko" - powiedziała PAP Ewa Wojciechowska z krakowskiego Instytutu Książki. "Niestety, poza takimi imprezami jak dzisiejsza, polskich książek na Ukrainie praktycznie nie ma" - dodała.

Zdaniem Witolda Bójskiego z warszawskiego wydawnictwa "Rea" powodem nieobecności polskich wydawców na ukraińskim rynku księgarskim są niekorzystne dla nich przepisy celno-podatkowe Ukrainy.

"Efekt jest taki, że ukraińscy księgarze wożą nasze książki w walizkach. Rynek ten określiłbym jako chałupniczy" - podsumował w rozmowie z PAP.

Tymczasem wśród zainteresowanych polskim słowem drukowanym we Lwowie są nie tylko mieszkający w tym mieście Polacy. Forum Wydawców licznie odwiedzają studenci polonistyki, chętnie kupowana jest polska literatura edukacyjna i dziecięca.

Dystans, dzielący potrzeby ukraińskiego rynku czytelniczego od jego rzeczywistych potrzeb starają się zmniejszać nieliczni, obecni na lwowskim forum polscy wydawcy, ich ukraińscy przyjaciele i dyplomaci.

Dzięki ich wspólnym wysiłkom w towarzyszącym imprezie Międzynarodowym Festiwalu Literackim biorą udział pisarze z Polski - Dorota Masłowska i Michał Witkowski. Niedawno na ukraińskim rynku księgarskim ukazały się tłumaczenia ich głośnych powieści: "Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną" i "Lubiewa".

W ramach XIII Forum Wydawców we Lwowie odbędzie się także prezentacja wydań paryskiego Instytutu Literackiego: czasopisma "Kultura", "Zeszytów Historycznych", oraz książek z serii Biblioteka "Kultury".

"Po prezentacji kolekcja ta zostanie przekazana w darze trzem największym lwowskim bibliotekom" - powiedziała PAP Ola Hnatiuk, attache kulturalna w ambasadzie RP w Kijowie.

Lwowskie Forum Wydawców potrwa do niedzieli.

Jarosław Junko

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Popyt na polskie książki na Ukrainie wyższy od podaży