Popyt na polskie obligacje wspiera złotego

Joanna Pluta
opublikowano: 23-08-2010, 00:00

Na początku ubiegłego tygodnia obserwowaliśmy umocnienie polskiej waluty względem euro. Kurs EUR/PLN zniżkował aż do poziomu 3,9250. Interesujące, że ruch ten miał miejsce przy niezdecydowanych nastrojach na światowych giełdach. Uspokojenie po ostatniej fali pogorszenia sentymentu przyczyniło się do wzrostu apetytu inwestycyjnego na obligacje rynków wschodzących.

Spadająca rentowność papierów dłużnych krajów wysoko rozwiniętych skłoniła inwestorów do poszukiwania obligacji o wyższych stopach zwrotu. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się dług rynków wschodzących. Rynki takie jak Turcja, RPA czy Brazylia cieszą się zdecydowanie większym zainteresowaniem inwestorów niż Polska ze względu na silniejsze perspektywy wzrostu gospodarczego. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej nasza gospodarka jest jednak liderem, jeśli chodzi o prognozy tempa ożywienia.

Szczególnie silnie wzrosło zainteresowanie krajowym długiem po ostatniej serii słabszych od prognoz danych makro z Polski. Chodzi o produkcję przemysłową, dynamikę wynagrodzeń oraz inflację konsumentów. Paradoksalnie publikacje te wsparły popyt na obligacje. Dane te nie zachwiały wiarą inwestorów w ożywienie gospodarcze. Z drugiej strony, nieco słabsze odczyty przyczyniły się do ostudzenia oczekiwań na rychłe podwyżki stóp procentowych w Polsce. Późniejsze czy też mniejsze podwyżki kosztu pieniądza to czynnik działający prowzrostowo na ceny obligacji, co zachęciło również krótkoterminowych graczy do sięgnięcia po papiery dłużne. Efektem jest nie tylko umocnienie złotego, ale przede wszystkim wzrost cen obligacji. Oprocentowanie 5-letniego długu spadło na przestrzeni tygodnia o ponad 40 pkt baz, a rentowność obligacji 2- i 10-letnich straciła po 20 pkt baz.

Joanna Pluta

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Pluta

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu