Popyt na ropę w Indiach nadal rośnie

opublikowano: 14-05-2018, 13:24
aktualizacja: 14-05-2018, 13:27

W kwietniu 2018 r. zużycie ropy w Indiach, w trzeciej pod względem wielkości gospodarce Azji wzrosło o 4,5 proc. notując dodatnią dynamikę ósmy miesiąc z rzędu. W dużej mierze to zasługa poprawy aktywności przetwórczej oraz wzrostu sprzedaży ciężarówek i autobusów.

Łączny popyt na ropę zwiększył się do 17,7 mln ton z 16,9 mln rok wcześniej, wynika z szacunków Petroleum Planning & Analysis Cell, komórki nadzorowanej przez ministerstwo ropy.

Ropa naftowa, zbiorniki w NewDelhi
Zobacz więcej

Ropa naftowa, zbiorniki w NewDelhi fot. Bloomberg

Zapotrzebowanie na olej napędowy (diesel), który odpowiada ze 40 proc. konsumpcji ropy w Indiach, zwiększyło się o 2,7 proc. do 7,2 mln ton. Tymczasem popyt na diesla w kwietniu jest zwykle mocno ograniczony ze względu na spadek zapotrzebowania ze strony rolnictwa po sezonie żniw, kończącym się w marcu.

W przypadku benzyny zużycie wzrosło o 9,3 proc. co 2,3 mln ton. 

Produkcja przemysłowa i wzrost gospodarczy notowały dodatnie zmiany w ostatnich miesiącach. Produkcja przemysłowa w sektorze bazowym zwiększyła się w marcu o 4,1 proc. Sprzedaż pojazdów pasażerskich i komercyjnych zwiększyła się również w kwietniu. Sprzedaż pojazdów pasażerskich, w tym samochodów sportowych, wzrosła o 7,5 procent w ciągu miesiąca, podczas gdy ciężarówek i autobusów aż o 76 procent. Indie sprzedały prawie 25 mln pojazdów między kwietniem ubiegłego roku a marcem bieżącego, w tym 3,3 mln samochodów i 856,5 tys. ciężarówek i autobusów, wynika z danych Indian Automobile Manufacturers..

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu