Popyt na złoto w Niemczech największy od ponad dekady

opublikowano: 27-08-2021, 07:53

Popyt na złoto w Niemczech, największym konsumencie w Europie sztabek i monet z kruszcu, był w pierwszej połowie obecnego roku najwyższy od co najmniej 2009 roku, wynika z danych World Gold Council.

Niemcy kupują złoto jako zabezpieczenie przed inflacją. W pierwszej połowie roku popyt na sztabki i monety wzrósł w tym kraju o 35 proc. w porównaniu z poprzednim półroczem. W skali świata wzrost wyniósł 20 proc.

- W naszym DNA jest długa historia strachu przed inflacją. A zagrożenie jej wzrostem nasiliło się – powiedział Raphael Scherer, dyrektor zarządzający Philoro Edelmetalle, spółki pośredniczącej w handlu metalami szlachetnymi.

Ujawnił, że jak dotąd w tym roku sprzedaż kruszcu w jego firmie wzrosła o 25 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

W lipcu inflacja w Niemczech była najwyższa od ponad dekady. Oprócz niej atrakcyjność złota zwiększają także ujemne stopy procentowe w Europie, podkreśla Scherer.

Tymczasem złoto staniało o prawie 7 proc. od początku czerwca w związku z rosnącym przekonaniem, że Fed zacznie ograniczać pompowania pieniędzy na rynek. Brak “jastrzębich” sygnałów z Europejskiego Banku Centralnego może jednak podtrzymać popyt na kruszec w Niemczech, nawet jeśli cena będzie nadal spadać, uważają eksperci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane