Popyt natrafił na silny opór

Robert Kurowski
03-12-2001, 00:00

W minionym tygodniu potwierdzone zostało stopniowe słabnięcie rynku oraz fakt uwzględnienia w cenach kolejnej obniżki stóp procentowych. W związku z tym, impulsem do zmian na poszczególnych sesjach były informacje napływające ze spó- łek, w tym głównie z warszawskiego Elektrimu. Prawdopodobne odzyskanie przez tę firmę krótkookresowej równowagi finansowej i wzrost kursu akcji przyczyniły się do zneutralizowania ogólnie słabej tendencji na polskim rynku akcji.

Technicznie giełda w dalszym ciągu utrzymuje się tuż powyżej strefy wsparcia, co wynika z powstrzymania przeceny przy poziomie 1250 punktów (WIG 20). Jednak w piątek po raz kolejny mieliśmy do czynienia z sytuacją, kiedy główny indeks GPW był w znacznie gorszej kondycji niż rynki europejskie.

W związku z tym zagrożona jest krótkookresowa równowaga rynku akcji, rośnie ryzyko kontynuacji zniżki do poziomu 1200 punktów. Ewentualny spadek nie będzie należał do znaczących (około 4 proc.), jednak może mieć negatywne skutki dla trendu w perspektywie średnioterminowej. Potwierdzają to wskaźniki techniczne, na przykład oscylatory, które już w chwili obecnej sygnalizują dalsze pogorszenie koniunktury.

Jak się okazuje, wymieniony wcześniej poziom oporu 1280-1300 punktów skutecznie powstrzymał stronę popytową. Obecnie zauważalna jest segmentacja rynku, doceniane są wybrane walory, w tym niektóre spółki z sektora IT, co podczas ostatniej sesji minionego tygodnia przejawiło się w lepszym zachowaniu indeksu TechWIG.

Jednym z czynników obecnego osłabienia mogą być obawy o kurs złotego i w związku z tym rośnie presja na realizację zysków po ostatniej fali wzrostowej. Ponadto niewyjaśnione są kwestie przyszłorocznych założeń budżetowych, w tym wzrostu podatku VAT w budownictwie i wprowadzenia podatku importowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Kurowski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Popyt natrafił na silny opór