Popyt powinien sprzyjać rozwojowi emitenta

Bartosz Ptach
opublikowano: 01-03-2007, 00:00

Wartość branży oświetleniowej, w której działa ES-System, Główny Urząd Statystyczny (GUS) na koniec 2005 r. oszacował na 2,34 mld zł. Spółka koncentruje się na sektorze opraw oświetleniowych. Można go podzielić na rynek konsumencki (detaliczna sieć sprzedaży) i profesjonalny (dystrybuowany przez hurtownie elektrotechniczne lub dostarczany bezpośrednio na inwesty- cje po publicznych prze- targach).

Segment producentów opraw oświetleniowych w Polsce jest mocno rozdrobniony. Według danych GUS produkcją takiego sprzętu zajmuje się ponad 1 tys. przedsiębiorstw, przeważnie małych, kilkuosobowych firm rodzinnych. Większość z nich zwolniona jest z obowiązku publikacji rocznych sprawozdań. Spółka w 2005 r. oszacowała wartość segmentu profesjonalnego sprzętu oświetleniowego, który stanowi 60 proc. całego rynku (40 proc. to źródła światła), na 867 mln zł. Według tych samych szacunków grupa miała 15-procentowy udział w tym segmencie rynku, blisko 10-procentowy w całym rynku opraw oświetleniowych (konsumenckich oraz profesjonalnych) oraz około 6-procentowy w szerokim rynku sprzętu oświetleniowego.

Niekwestionowanym liderem branży według wielkości sprzedaży jest Philips Lighting. Rzeczywisty udział w rynku tej firmy trudno oszacować, bo prezentuje ona dane obejmujące zarówno produkcję opraw, jak i komponentów.

Cechą charakterystyczną dla branży jest sezonowość. Firmy budowlane tak planują realizację przedsięwzięć, by zakończyć je pod koniec roku. Dlatego też większość prac wykończeniowych (w tym oświetlenie) inwestorzy prowadzą w sezonie jesienno- -zimowym. W III i IV kwartale dochodzi do spiętrzenia dostaw, co przekłada się na przychody. W I kwartale są one najniższe.

Europejska branża oświetleniowa charakteryzuje się większą koncentracją niż w Polsce. Kilkuna- stu największych pro- ducentów zaopatruje większość rynku. Utrzy- mywanie pozycji rynko- wej wiąże się z zastosowaniem nowoczesnych technologii oraz z prowa- dzeniem intensywnej polityki marketingowej (m.in. uczestnictwo w między- narodowych wystawach targowych).

W najbliższych latach przewiduje się utrzymanie trendu wzrostowego w branży. Według analityków boom na rynku budowlanym potrwa jeszcze kilka lat. Bardzo prawdopodobny jest także wzrost nakładów gospodarstw domowych na remonty. Ponadto wraz z rozwojem gospodarki i dostępem do funduszy unijnych prognozuje się wzrost nakładów na inwestycje, co z kolei może pozytywnie wpłynąć na rozwój budownictwa. Popyt na sprzęt oświetleniowy powinien więc rosnąć.

ES-System ma w Polsce jeszcze wiele do zrobienia. Branża jest mocno rozdrobniona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Ptach

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy