Popyt przejął inicjatywę

Marek Druś
opublikowano: 26-01-2006, 00:00

Na europejskie giełdy wróciły dobre nastroje. Rynki przerwały serię spadków rozpoczętą pod koniec ubiegłego tygodnia. To zasługa taniejącej ropy, raportów o dobrych wynikach spółek, a także najnowszych danych makro.

Wskaźnik nastrojów niemieckiego biznesu zanotował w styczniu największy wzrost od ponad pięciu lat, co wiąże się z oczekiwaniem, że największa europejska gospodarka w tym roku ruszy mocniej do przodu. Nic dziwnego, że to indeks giełdy we Frankfurcie rósł najmocniej przez większą część środowych notowań. Drożały akcje niemieckich producentów aut luksusowych. BMW poinformował o osiągnięciu rekordowej sprzedaży w ubiegłym roku. Kurs DaimlerChrysler poszedł w górę po informacji, że Kuwejt, jego największy akcjonariusz, opowiada się za sprzedażą spółki Smart. Wśród pozostałych europejskich blue chipów mocno drożały akcje Banco Bilbao. Drugi hiszpański bank poprawił kwartalny zysk o 46 proc. Po raz pierwszy zarobił więcej w Ameryce Łacińskiej niż w kraju. Wyraźnie poszedł w górę kurs BOC Group. Niemiecki koncern Linde nie zrezygnował z jego przejęcia mimo odrzucenia oferty. Kolejny rekord notowań miedzi zachęcił inwestorów do kupowania akcji największych spółek wydobywczych, m.in. BHP Billiton i Rio Tinto.

Giełdy w USA zaczęły sesje wzrostami. Dzięki optymistycznym prognozom SAP w górę poszedł kurs Oracle. Lepsze niż oczekiwano wyniki w kwartale wywołały zainteresowanie akcjami m.in. Bristol-Myers Squibb i Colgate-Palmolive. Kurs Boston Scientific spadł, gdy okazało się, że to on przejmie Guidant za 27 mld USD. Akcje Johnson & Johnson, który przegrał rywalizację, umiarkowanie zdrożały.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Popyt przejął inicjatywę