Popyt rósł, bo musiał

Kamil Zatoński
opublikowano: 16-08-2004, 00:00

Cersanit i Polifarb Cieszyn-Wrocław, czyli branżowi giganci, w II kwartale solidarnie poprawili przychody i wynik netto. Skonsolidowane przychody kieleckiej firmy wzrosły o 22 proc. w ujęciu rocznym, a zysk netto był wyższy o 89 proc. Niewiele ustępował mu Polifarb — jego przychody wzrosły o 12 proc., a wynik netto o 62 proc. Nieco słabiej wypadł inny giełdowy producent farb — Śnieżka. Co prawda przychody firmy wzrosły o 10 proc., jednak dynamika zysku netto była ujemna (-30 proc.). Trzeba jednak przyznać, że w II kw. 2003 r. był rekordowy.

O kilkaset proc. wzrosły zyski mniejszych spółek z sektora. Na wyróżnienie zasługują Ceramika Nowa Gala i Lentex. W obu przypadkach występuje jednak efekt tzw. niskiej bazy (zyski w II kwartale 2003 r. były symboliczne). Nad kreskę wyszli nawet dotychczasowi maruderzy — Tras Tychy i Bauma. Dobre wyniki to zasługa dużego popytu na materiały budowlane w kwietniu, w związku z podwyżką stawki VAT oraz korzystnego kursu walut. Mocny złoty i wciąż niepewna koniunktura w budownictwie mogą jednak zaszkodzić spółkom w II połowie roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Popyt rósł, bo musiał