Popyt trzyma GPW w ryzach

Włodzimierz Uniszewski
opublikowano: 29-01-2008, 10:35

Zgodnie z oczekiwaniami Wig20 utworzył na  otwarciu popytową lukę i dotarł dokładnie do połowy konsolidacyjnego przedziału między 2900 a 3000 pkt. Wydaje się, że mimo dobrej postawy rynków zagranicznych trudno będzie dzisiaj sforsować górną barierę.

Nastroje za granicą dalekie są od euforii i mimo porannego wzrostu indeksów najbardziej prawdopodobna jest męcząca konsolidacja w oczekiwaniu na jutrzejszą decyzję Fed.

W takiej sytuacji dotychczasowy wzrost Wig20 o ponad 2 proc. można uznać za przyzwoite osiągnięcie i rozsądną zaliczkę przed decyzją amerykańskich władz monetarnych. Obroty nie zachwycają, co dowodzi sporej asekuracji strony popytowej. Ostrożność popytu widać także po osiągnięciach spółek z szerokiego rynku – mWig40 jest jak dotąd słabszy od indeksu blue chipów. Wszystko to razem wzięte zapowiada mało pasjonującą sesję. Na czele stawki największych spółek ponownie znalazły się Polnord i Bioton. Ponad 10 proc. zyskuje Mostostal Export. Niemal cała tabela świeci się na zielono, jednak przydałby się większy obrót, aby uwiarygodnić ten ruch w górę.

Pewne ożywienie powinny przynieść dopiero publikowane w USA o godz. 14.30 i 16 dane makroekonomiczne. Rynki oczekują dzisiaj informacji o popycie na dobra trwałego użytku oraz na odczyt indeksu zaufania konsumentów publikowany przez Conference Board. Spodziewany jest lekki spadek obu wskaźników. Oprócz jutrzejszych wstępnych danych dotyczących wzrostu PKB w IV kw. będą to ostatnie ważne dane gospodarcze z USA publikowane przed posiedzeniem Fed. Tym bardziej skupi się na nich uwaga inwestorów, a wszelkie odchylenia od prognoz będą mocno dyskontowane jako mające potencjalnie duży wpływ na jutrzejszą decyzję Fed. Do tego czasu linią najmniejszego oporu dla rynku będzie trend boczny.

Włodzimierz Uniszewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Włodzimierz Uniszewski

Polecane