Popyt zdominował czwartkową sesję na Wall Street

opublikowano: 13-03-2003, 22:04

Amerykańskie giełdy odreagowały niedawne spadki, które sprowadziły główne indeksy do 5-miesięcznych minimów. Sygnałem do zakupów była wiadomość o negocjacjach CIA z irackimi dowódcami na temat ich działań w momencie amerykańskiej interwencji. Dobrze odebrano także zapowiedź przesunięcia na przyszły tydzień decyzji Białego Domu w sprawie nowej rezolucji RB ONZ.

Według Cable News Network, CIA nakłania wysokich rangą dowódców irackich, aby nie nawiązywali walki z amerykańskimi oddziałami w momencie rozpoczęcia interwencji zbrojnej. Inwestorów ucieszyła również wiadomość o przesunięciu na przyszły tydzień decyzji Białego Domu w sprawie głosowania nowej rezolucji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Atak popytu w trakcie czwartkowej sesji był zdecydowany. Dow Jones zarobił ponad 270 pkt., co prawdopodobnie pozwoli mu zakończyć ten tydzień wzrostem. Zarówno na NYSE jak i Nasdaq zanotowano dwukrotną przewagę papierów drożejących nad taniejącymi. Wzrosły również obroty.

28 z 30 blue chipów notowanych w ramach indeksu Dow Jones zdrożało. Największym popytem cieszyły się akcje General Motors. Papiery zarówno tej spółki jak i American Express, Caterpillar, General Electric, Intela, United Technologies i Walt Disney zyskały ponad 5 proc. wartości.

Popytowi na akcje Intela sprzyjała wiadomość przekazana przez RBC Capital, jakoby tajwańscy producenci komputerów szykowali się do zwiększonych zakupów najnowszego mikroprocesora spółki, noszącego nazwę Centrino. Jego debiut miał miejsce w tym tygodniu.

Zwyżce cen papierów spółek branży półprzewodnikowej sprzyjała także informacja o wzroście w styczniu o 17 proc. sprzedaży maszyn stosowanych przez producentów chipów. To jej piąty wzrost z rzędu, co odebrano jako sygnał potwierdzający poprawę koniunktury na rynku półprzewodników. O ponad 6 proc. zdrożały papiery Applied Materials, największego na świecie dostawcy maszyn i urządzeń dla producentów chipów.

Jedną z dwóch spółek z indeksu Dow Jones, które nie zaliczą czwartkowej sesji do udanych, był Hewlett-Packard. Producent sprzętu komputerowego poinformował o wynikającym z błędu zawyżeniu operacyjnych przepływów pieniężnych w ostatnim raporcie kwartalnym. Analitycy uznalu, że nie ma to nic wspólnego z 'kreatywną księgowością'. Inwestorzy zdecydowali się jednak pozbyć akcji spółki.

Spadła cena papierów Tyco International, jednego z największych na świecie producentów systemów antypożarowych. Spółka zredukowała prognozę tegorocznego zysku w związku ze spadkiem marż oraz co najmniej 325 mln USD kosztów z tytułu nieprawidłowości wykrytych w jej księgach.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Popyt zdominował czwartkową sesję na Wall Street