Porażka Deichmanna

JBR
opublikowano: 29-07-2005, 00:00

Warszawska firma Venturi może nadal sprzedawać obuwie pod tą marką — niemieckiemu rywalowi

nie udało się jej unieważnić.

O unieważnienie znaku „Venturi” stara się niemiecka firma Heinrich Deichmann Schuhe. Zdaniem Niemców, jest on zbyt podobny do należącego do nich, a zarejestrowanego wcześniej „Century”. „Venturi” jest własnością warszawskiej firmy o tej samej nazwie. Obie marki zarejestrowano w tej samej klasie towarów, obejmującej obuwie.

— Oba znaki są słowno-graficzne, czyli oceniając ich podobieństwo, nie można kierować się wyłącznie fonetyką — tłumaczy Małgorzata Gomółkowska, rzecznik patentowy Venturi.

Jej zdaniem, „Century” jest napisane prostą czcionką, w znaku „Venturi” wyróżniają się litery V i T. Tłumaczy, że niezależnie od liternictwa i tak nie zachodzi możliwość wprowadzenia w błąd klienta co do producenta towaru, co byłoby przesłanką unieważnienia marki. Deichmann bowiem oznacza znakiem „Century” buty męskie ze skaju, Venturi używa marki dla butów damskich ze skóry.

— Takie towary w sklepach nie stoją obok siebie — argumentuje Małgorzata Gomółkowska.

— Podobieństwo jest faktem. O ogólnym wrażeniu odniesionym przez klienta decydują elementy wspólne dla obu znaków, nie różnice — odpowiada Anna Burakowska, rzecznik patentowy Deichmanna.

Urząd Patentowy (UP) jednak odmówił unieważnienia znaku „Venturi”. Wczoraj tę decyzję podtrzymał warszawski Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA). Zdaniem WSA, UP ocenił sprawę prawidłowo, uznając, że „Venturi” i „Century” są wystarczająco od siebie różne.

— Odmienne jest ogólne wrażenie wizualne obu znaków. Podobieństwo fonetyczne w przypadku marek słowno-graficznych nie jest wystarczającą przesłanką do unieważnienia — uzasadniała wyrok sędzia Małgorzata Grzelak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JBR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Porażka Deichmanna