Poroszenko odwołuje przedstawicieli Kijowa z WNP

  • DI
opublikowano: 19-05-2018, 18:01
aktualizacja: 19-05-2018, 19:05

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że podpisał dekret o odwołaniu przedstawicieli jego państwa z organów Wspólnoty Niepodległych Państw.

„Podpisałem dziś dekret o odwołaniu wszystkich przedstawicieli Ukrainy ze wszystkich organów statutowych WNP. Nie mamy tam nic do roboty, gdyż idziemy w kierunku Europy. Nasza przyszłość jest w Europie” - powiedział, przemawiając podczas Dni Europy w Winnicy.

Poroszenko zapowiadał rezygnację Ukrainy z udziału w organach koordynujących działalność WNP jeszcze w maju.

"Ukraina nie będzie więcej uczestniczyć w żadnych organach koordynacyjnych WNP. Proszę Pawła Anatolijowycza (Klimkina, szefa MSZ Ukrainy) o przedstawienie mi w ciągu najbliższego tygodnia propozycji w sprawie wycofania naszych przedstawicieli z Mińska, z organów koordynacyjnych WNP. W warunkach, kiedy jest to koordynowane przez państwo agresora, nie mamy tam co robić" - mówił wówczas ukraiński prezydent.

Ukraina była jednym z założycieli WNP i sygnatariuszką aktu jej powołania, podpisanego w 1991 roku wraz z Federacją Rosyjską i Białorusią. Władze w Kijowie nie podpisały jednak statutu Wspólnoty w 1993 roku. W 2014 roku, w wyniku agresji Rosji, Ukraina ograniczyła działalność w WNP do minimum - przypomina agencja Interfax-Ukraina.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu