Porozmawiajmy o Polskiej Strefie Inwestycji

opublikowano: 21-03-2019, 22:00

Od 30 czerwca 2018 r. obowiązuje ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, a od 5 września 2018 r.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji, które reguluje wszystkie szczegółowe zasady udzielania pomocy publicznej w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Mimo że nowe zasady obowiązują już od ponad pół roku, ciągle pojawiają się pytania dotyczące szczegółowych interpretacji przepisów. Pierwsze wątpliwości dotyczyły zakresu skorzystania z ulgi podatkowej w przypadku zakładów w toku, co powodowało, że wielu przedsiębiorców zamierzających zrealizować nowe projekty inwestycyjne czekało ze złożeniem wniosku o uzyskanie decyzji o wsparciu na przedstawienie stanowiska Krajowej Informacji Skarbowej. Wątpliwości te rozstrzygają interpretacje dyrektora KIS.

OKIEM EKSPERTA

Zakres i moment korzystania z ulgi

MARCIN NALEPA, koordynator działu prawnego, Krakowski Park Technologiczny

Zwolnieniu z podatku dochodowego podlega cały dochód z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu oraz prowadzonej na wskazanym w niej terenie, a nie jedynie wygenerowany z inwestycji, na którą otrzymano decyzję — tak uznał dyrektor KIS w interpretacji z dnia 27.12.2018 r., sygn. 0114-KDIP2-3.4010.255.2018.1.MS. Omawiana interpretacja rozwiała niejasności co do sposobu rozliczenia ulgi. W innym przypadku przedsiębiorca musiałby stosować podejście projektowe i rozliczać pomoc tylko z nowego projektu, co utrudniałoby prawidłowość rozliczenia ulgi. Rozstrzygnięcie określone w przedmiotowej interpretacji jest kontynuacją korzystnego podejścia, które funkcjonowało na podstawie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Z tą tylko różnicą, że w przypadku zakładów w toku w ramach tzw. rozszerzenia prywatnego przedsiębiorca mógł rozpocząć korzystanie z ulgi w momencie wypełnienia warunków określonych w zezwoleniu strefowym. W obecnym stanie prawnym dotyczącym Polskiej Strefy Inwestycji i decyzji o wsparciu kwestię rozpoczęcia korzystania z ulgi podatkowej wyjaśnia dyrektor KIS w interpretacji z 15.02.2019 r., sygn. 0112-KDIL3-3.4011.431.2018.1.AM. Uznano, że przedsiębiorca może korzystać ze zwolnienia podatkowego, począwszy od miesiąca, w którym poniesione zostały koszty kwalifikowane inwestycji aż do wygaśnięcia decyzji lub wyczerpania maksymalnej pomocy publicznej, w zależności, które zdarzenie nastąpi wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane