Porozumienie o współpracy PKP SA i węgierskich kolei MAV

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-10-2005, 18:08

PKP SA i węgierskie koleje MAV zamierzają rozpocząć współpracę w zakresie przewozów towarowych w Europie Środkowo-Wschodniej. W czwartek w Wyszehradzie pod Budapesztem szefowie obu kolei podpisali porozumienie w tej sprawie -  poinformował polski przewoźnik w komunikacie przesłanym PAP.

PKP SA i węgierskie koleje MAV zamierzają rozpocząć współpracę w zakresie przewozów towarowych w Europie Środkowo-Wschodniej. W czwartek w Wyszehradzie pod Budapesztem szefowie obu kolei podpisali porozumienie w tej sprawie -  poinformował polski przewoźnik w komunikacie przesłanym PAP.

    Jak wyjaśniła spółka w komunikacie, to pierwsze strategiczne porozumienie w zakresie przewozów towarowych. MAV chce rozpocząć współpracę z polskim PKP Cargo na rynku przewozów towarowych w Europie Środkowo Wschodniej

    Jak informuje PKP SA, w 2007 roku otwierają się granice dla rynku kolejowych przewozów towarowych.

    Na spotkaniu w Wyszehradzie przedstawiciele kolei państw Europy Środkowo-Wschodniej (z Polski, Czech, Węgier i Słowacji) dyskutowali też o systemie finansowania przewozów regionalnych, o wspólnym działaniu w procesie liberalizacji rynków kolejowych i koordynacji prac w instytucjach Unii Europejskiej.

    Uczestnicy spotkania przyznali, że najważniejszymi obecnie kwestiami są stawki dostępu do dróg kolejowych i zaangażowanie rządów poszczególnych państw w rozwijanie transportu kolejowego, podaje komunikat PKP SA.

    Węgierskie koleje są przedsiębiorstwem państwowym, które dopiero rozpoczyna proces reform wymaganych przez prawo Unii Europejskiej. Ponieważ te same działania rozpoczęły się w Polsce cztery lata temu, Węgrzy zadeklarowali, że będą korzystać z polskich doświadczeń.

    Węgierski rząd wydaje ze środków publicznych na rozwój kolei (w przeliczeniu na jednego mieszkańca) czterokrotnie więcej niż Polska. U naszych południowych sąsiadów wskaźnik ten wynosi 28,4 euro na mieszkańca w skali roku - w Polsce 7 euro na mieszkańca, podaje komunikat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane