Porozumienie polityków coraz bliżej

Roman Przasnyski
opublikowano: 06-12-2011, 00:00

GIEŁDA

Pierwsza połowa poniedziałkowej sesji na warszawskim parkiecie upłynęła pod znakiem umiarkowanego optymizmu i niewielkich wahań indeksów. WIG20 zaczął dzień od wzrostu o niecałe 1 proc. i do wczesnego popołudnia poruszał się w wąskim przedziale od 2270 do 2280 punktów. Po kilku godzinach marazmu byki zdecydowały się na bardziej energiczną akcję. W jej wyniku wskaźnik największych spółek dotarł do 2300 punktów, zyskując prawie 1,9 proc. Bardzo dobrze radziły sobie spółki surowcowe i największe banki. Akcje Lotosu na otwarciu zyskiwały prawie 2 proc. Po południu zwyżka sięgała ponad 4 proc. Identyczną drogę przebyły papiery PKO BP. Walory PKN Orlen podwoiły skalę porannego wzrostu, sięgającego 1,5 proc. Podobnie było w przypadku akcji Pekao i KGHM, które po południu rosły po ponad 2 proc. Po ponad 1 proc. w górę szły papiery PBG i PZU. Najgorzej spisywały się akcje PGNiG, tracące niemal 2 proc.

Niewiele się działo także na głównych parkietach europejskich. Indeksy w Paryżu i we Frankfurcie zyskiwały na otwarciu po około 1 proc. Niedźwiedzie próbowały sprowadzić je w dół jedynie w trakcie pierwszej godzinie handlu. Ich akcja zakończyła się jednak niepowodzeniem, ale popyt przez większą część dnia nie błyszczał. W najlepszym momencie DAX zdołał dotrzeć do 6170 punktów, rosnąc o 1,5 proc. Liderami na naszym kontynencie były węgierski BUX, który po południu zyskiwał ponad 2,5 proc., i indeks w Mediolanie.

Nie zachwyciły publikowane w poniedziałek dane makroekonomiczne. Wskaźnik aktywności gospodarczej w usługach strefy euro wzrósł z 46,4 do 47,5 punktu, jednak okazał się niższy, niż się spodziewano. Rozczarował także wskaźnik dla Niemiec, który wyniósł 50,3 punktu, choć liczono, że sięgnie 51,5 punktu. Lepiej od oczekiwań wypadł analogiczny indeks w Wielkiej Brytanii. Sprzedaż detaliczna w strefie euro zwiększyła się w październiku o 0,4 proc., a w porównaniu z październikiem ubiegłego roku była niższa o 0,4 proc. W obu przypadkach dane były lepsze niż prognozy analityków. Niejednoznaczne okazały się informacje ze Stanów Zjednoczonych. Indeks aktywności w usługach spadł z 52,9 do 52 punktów, a liczono, że sięgnie 53,5 punktu. Zamówienia przemysłu spadły o 0,4 proc., dwukrotnie mocniej, niż się spodziewano. Zamówienia na dobra trwałego użytku zmniejszyły się o 0,5 proc., a bez uwzględnienia środków transportu wzrosły o 1,1 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Optymizmem powiało z politycznych salonów. Po spotkaniu kanclerz Angeli Merkel i premiera Nicolasa Sarkozy’ego poinformowano o porozumieniu Niemiec i Francji w głównych kwestiach związanych z europejskimi problemami. Polega ono na rezygnacji z pomysłu emisji euroobligacji i zachowaniu niezależności Europejskiego Banku Centralnego. Zmianie ulec mają traktaty Unii Europejskiej, a do porozumienia zakładającego ograniczenie deficytu budżetowego i zadłużenia będą mogły przystąpić kraje spoza strefy euro.

Sesja na Wall Street zaczęła się wzrostem indeksów o 1,1-1,3 proc., a skala zwyżki w trakcie handlu jeszcze się zwiększyła. Na naszym kontynencie reakcja była niewielka. WIG20 na chwilę znów przekroczył 2300 punktów, zwyżkując o ponad 2 proc., ale ta euforia szybko została skorygowana. Ostatecznie indeks największych spółek zyskał 1,52 proc. Obroty wyniosły 550 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski

Polecane