Porozumienie pracodawców i związków w sprawie rad pracowniczych

Polska Agencja Prasowa SA
01-02-2006, 17:03

Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność", Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oraz Business Centre Club, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan i Związek Rzemiosła Polskiego porozumiały się w sprawie projektu ustawy powołującej rady pracownicze - poinformowała w środę PAP PKPP Lewiatan.

Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność", Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oraz Business Centre Club, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan i Związek Rzemiosła Polskiego porozumiały się w sprawie projektu ustawy powołującej rady pracownicze - poinformowała w środę PAP PKPP Lewiatan.

Jak podano w komunikacie, zgodnie z uzgodnionym projektem rady pracowników będą tworzone w przedsiębiorstwach zatrudniające powyżej 50 pracowników. Rady maja powstać do 23 marca 2008 w zakładach zatrudniających od 50 do 100 pracowników, a rok wcześniej - do 23 marca 2007 - zatrudniających więcej niż 100 pracowników.

Rady będą liczyły od 3 do 7 członków. Kadencja rady będzie trwała 3 lata. Przez ten okres członkowie rady będą podlegali ochronie, jak członkowie władz związków zawodowych - zapisano w uzgodnionym projekcie ustawy o informowaniu i przeprowadzaniu konsultacji z pracownikami.

Pracodawca miałby przekazywać radzie pracowników informacje dotyczące działalności i sytuacji ekonomicznej firmy, przewidywanych zmian w zatrudnieniu, w organizacji pracy. Rady jednak nie mogłyby blokować decyzji kierownictwa firmy, a jedynie je opiniować.

Pracodawca, który będzie uniemożliwiał powołanie rady pracowników, albo nie realizował postanowień ustawy, będzie podlegał karze ograniczenia wolności lub grzywny - zakłada porozumienie.

Jeśli w zakładzie pracy działają związki zawodowe, to one będą miały prawo do zgłaszania kandydatów do rad. Jeżeli organizacjom związkowym nie uda się uzgodnić składu rady, to jej członkowie będą wybierani przez wszystkich pracowników. Jeżeli na terenie zakładu nie działają związki, to członkowie rady są wybierani spośród kandydatów zgłoszonych przez pracowników w wyborach - zakłada porozumienie.

Jeśli w zakładzie pracy po wybraniu rady pracowniczej powstanie związek zawodowy, to rada rozwiązuje się, a nową wybiera związek zawodowy - zakłada projekt.

Wprowadzenie do polskiego prawa zasady informowania pracowników i konsultacji z nimi wprowadziła unijna dyrektywa dotycząca tych kwestii. 13 grudnia Komisja Europejska wytknęła Polsce zwłokę w przyjęciu tej dyrektywy do polskiego prawodawstwa. KE dała Polsce dwa miesiące na jej wdrożenie.

Projekt ustawy o informowaniu i przeprowadzaniu konsultacji z pracownikami jest w Sejmie po pierwszym czytaniu w komisjach gospodarki i pracy. Powołano podkomisję do prac nad nim. Rząd zapowiadał, że jeśli dojdzie do porozumienia pracodawców i związków zawodowych, to nie będzie przeszkadzał w uchwaleniu ustawy w uzgodnionym kształcie. OPZZ, popierane przez "Solidarność" i Forum Związków Zawodowych złożyło własny projekt ustawy. Podkomisja przedstawi obu komisjom swoje sprawozdanie, które nie zmieni zawartego przez pracodawców i związki porozumienia.

Janusz Gołąb z OPZZ poinformował, że porozumienie zostało już przekazane podkomisji oraz rządowi.

Czwarta reprezentowana w Komisji Trójstronnej organizacja pracodawców - Konfederacja Pracodawców Polskich była obserwatorem podczas konsultacji, ale nie podpisała porozumienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Porozumienie pracodawców i związków w sprawie rad pracowniczych