Porozumienie Rosji i Ukrainy ws. cen gazu - Gazprom zaprzecza

Polska Agencja Prasowa SA
27-12-2005, 13:18

Rosja i Ukraina zgodziły się na stopniowe podnoszenie cen gazu dostarczanego na Ukrainę - podała we wtorek agencja Interfax, powołując się na ukraińskiego ministra paliw i energetyki Iwana Płaczkowa. Gazprom zaprzeczył tej informacji.

Rosja i Ukraina zgodziły się na stopniowe podnoszenie cen gazu dostarczanego na Ukrainę - podała we wtorek agencja Interfax, powołując się na ukraińskiego ministra paliw i energetyki Iwana Płaczkowa. Gazprom zaprzeczył tej informacji.

    "Ukraińskie i rosyjskie systemy transportowe nie są jeszcze gotowe do całkowitego przejścia na zasady gospodarki rynkowej w 2006 roku" - powiedział w uzasadnieniu stopniowego wzrostu cen minister Płaczkow.

    Tymczasem rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprianow zaprzeczył, jakoby doszło do porozumienia i nazwał wypowiedź ukraińskiego ministra "prowokacją".

    Rosyjski Gazprom i ukraiński Naftohaz prowadzą rozmowy na temat cen gazu a także stawek za tranzyt surowca już od kilku miesięcy. Ukraińcy kupowali dotychczas rosyjski gaz w cenie 50 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Obecnie Gazprom chce za swój gaz od 1 stycznia  220-230 dolarów za 1000 metrów sześciennych.

    Ukraińskie władze zdają sobie sprawę z tego, że trzeba będzie płacić za gaz cenę rynkową, lecz pragną okresu przejściowego na podnoszenie ceny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Porozumienie Rosji i Ukrainy ws. cen gazu - Gazprom zaprzecza