Porozumienie socjalne dla spółek ze 100-proc. udziałem Mittal Steel Poland

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-03-2006, 14:47

Przedstawiciele zarządu  Mittal Steel Poland i związkowcy podpisali w czwartek w Katowicach Porozumienie Socjalne dla pracowników należącej do tego koncernu Grupy Serwisowej. Da ono pracownikom gwarancję zatrudnienia do końca 2009 r.

Przedstawiciele zarządu  Mittal Steel Poland i związkowcy podpisali w czwartek w Katowicach Porozumienie Socjalne dla pracowników należącej do tego koncernu Grupy Serwisowej. Da ono pracownikom gwarancję zatrudnienia do końca 2009 r.

Do końca marca Porozumienie Socjalne ma zostać podpisane z pozostałymi spółkami, w których Mittal ma 100 proc. udziałów.

"To jest dla nas dzień pełen satysfakcji. Przez podpisanie Pakietu Socjalnego dla 100-procentowych spółek Mittal Steel Poland w znaczniej mierze udaje się usunąć niepokój będący w umysłach blisko 7,5 tys. pracowników tych spółek" - powiedział  prezes Mittal Steel Poland Vijay Kumar Bhatnagar.

Przyznał, że w tej sprawie doszło do opóźnień. Wyraził nadzieję, że podpisanie Porozumienia rozpoczyna dalszą dobrą współpracę ze związkami zawodowymi. 

Jeden ze związkowców, Jerzy Goiński ocenił, że zawarte porozumienie zabezpiecza część interesów pracowników. "Szkoda, że tak późno" - dodał.

Pytany, czy to koniec długiego sporu z zarządem, odpowiedział: "Jeżeli porozumienie będzie przestrzegane w pełni i do uzyskania gwarancji zatrudnienia - czyli do października - nie będą następowały żadne gwałtowne ruchy, to na pewno wspólnie się będziemy dogadywać".

Porozumienie daje wszystkim pracownikom gwarancje zatrudnienia od początku października tego roku do końca roku 2009. Ten zapis nie dotyczy członków zarządów. W przypadku naruszenia tej gwarancji, pracownikom należeć się będzie odprawa.

Do końca 2009 r. pracownicy mają zachować wszystkie uprawnienia, także w przypadku jakiejkolwiek zmiany własnościowej w danej spółce zależnej od Mittala. Jeżeli któraś spółka zależna zostanie zlikwidowana lub zostanie ogłoszona jej upadłość, zatrudnione w niej osoby przejdą do Mittal Steel Poland lub innych spółek zależnych.

Zgodnie z Porozumieniem, do końca 2009 r. pracodawca nie wypowie jednostronnie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy lub Regulaminu Wynagrodzenia obowiązujących w spółkach. Inne gwarancje dotyczą m.in. bezpieczeństwa i higieny pracy, ubezpieczenia zbiorowego i zwiększenia o 10 proc. odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych począwszy od 2007 roku.

Mittal Steel Poland i należące do niego w całości spółki zatrudniają obecnie około 18 tys. osób. Prezes Vijay Kumar Bhatnagar przyznał, że dla koncernu wiążące jest uzgodnienie z Unią Europejską, które mówi o ograniczeniu zatrudnienia do 10,4 tys. pracowników do końca tego roku. Chodzi o Mittal Steel Poland i spółki w całości należące do tego koncernu.

"Nie sądzę, byśmy byli w stanie osiągnąć tę konkretną część porozumienia do grudnia 2006. Jedna rzecz jest pewna - nie będzie zwolnień" - zadeklarował prezes. Dodał, że "rozpoczęto dialog w tym temacie", w rozmowach z UE Mittal będzie się starał uzasadnić, dlaczego nie wywiąże się z tego uzgodnienia w wyznaczonym terminie, ale w 2007 roku.

Mittal Steel Poland wchodzi w skład koncernu Mittal Steel Company AG, największego producenta stali na świecie. Skupia ok. 70 proc. mocy produkcyjnych polskiego hutnictwa. Ma cztery oddziały w dawnych hutach: Katowice, im. Sendzimira, Florian i Cedler. Zdolności produkcyjne Mittal Steel Poland sięgają rocznie 7,6 mln ton stali surowej i 6,6 mln ton wyrobów walcowanych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane