Porozumienie: w Bielsku-Białej powinno powstać 1,1 tys. mieszkań

PAP
opublikowano: 10-05-2018, 18:13
aktualizacja: 10-05-2018, 18:47

Partia Porozumienie ma plan budowy w Bielsku-Białej do 2026 r. ponad 1,1 tys. nowych mieszkań i remontu ok. 400 pustostanów znajdujących się w zasobach gminy – poinformował wiceszef tego ugrupowania w Bielsku-Białej Janusz Buzek.

Zdaniem Buzka, obecnie samorząd nie podejmuje się budowy mieszkań czynszowych dla rodzin, których nie stać na kupno własnego „m”. "Na razie jedynymi graczami na rynku budownictwa wielorodzinnego w Bielsku-Białej są deweloperzy. Należy to zmienić, aby młodzi chcieli tu pozostać, a także by sprowadziły się osoby z innych miejscowości zwiększając potencjał społeczny i gospodarczy miasta” – powiedział.

Jak podkreślił, miasto powinno się aktywnie zaangażować w budownictwo społeczne i komunalne. „Opracowaliśmy pakiet rozwiązań dla mieszkańców pod wspólną nazwą +Program B-B Mieszkanie Mix+. W latach 2019-2026, m.in. przy wsparciu z rządowego programu Mieszkanie Plus, powinno powstać 1,1 tys. komfortowych i tanich mieszkań, a także zostać wyremontowanych 400 pustostanów, będących własnością Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej” – powiedział Buzek.

Polityk powiedział, że koszt wybudowania ponad 1,1 tys. mieszkań wyniesie ok. 220 mln zł w ciągu sześciu lat. „Jakiś czas temu był plan, by rokrocznie bielski samorząd przeznaczał 6 mln zł na budownictwo komunalne, ale projekt został zaniechany. (…) Uważam, że pieniądze na wkład własny w budżecie miasta uda się znaleźć. (…) Znaczną część będą stanowiły aporty w postaci gruntów gminnych oraz tanie kredyty z Banku Gospodarstwa Krajowego” – powiedział.

Janusz Buzek powiedział, że pakiet „Program B-B Mieszkanie Mix” składa się z kilku elementów. Jeden z nich zakłada budowę mieszkań na wynajem, w których czynsze będą znacząco niższe od czynszów rynkowych. „Docelową grupą, które skorzystają z najmu będą bielszczanie zarabiający za dużo, aby otrzymać lokal komunalny, ale i zbyt mało, by kupić go na wolnym rynku” – wyjaśnił. Inny zakłada wyremontowanie mieszkań komunalnych i rozładowanie kolejki oczekujących, która w ub.r. wynosiła 619 wnioskujących. Docelową grupą są w tym przypadku osoby w słabszej kondycji materialnej.

Program obejmie też ofertę „Absolwent B-B” kierowaną do osób w wieku do 32 lat, które ukończyły szkołę średnią albo wyższą w Bielsku-Białej, są w nim zameldowane i tu pracują. „Umowa z najemcą byłaby zawierana na 10 lat. Stawka czynszowa byłaby niższa o 15 proc. od przewidzianej dla standardowych mieszkań w TBS” – wyjaśnił Buzek. Zrealizowany zostałby program „Rodzina 5+” adresowany do rodzin z trojgiem albo więcej dzieci. Średnia wielkość mieszkania wynosiłaby 75 m kw., a czynsz byłby o 20 proc.niższy od stawki w TBS.

Zdaniem przedstawiciela partii Porozumienie nowe mieszkania wybudowane zostałyby w dziewięciu lokalizacjach na terenie miasta. „Najwięcej – 282 mieszkań – powstałoby na osiedlu Beskidzki Dom, które zaplanowano w peryferyjnej dzielnicy Kamienica. Składałoby się ono z 14 domów wielorodzinnych, głównie czterokondygnacyjnych. (…) Na osiedlu przewidziano żłobek, przedszkole oraz dom dziennego pobytu seniora” – dodał Buzek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Porozumienie: w Bielsku-Białej powinno powstać 1,1 tys. mieszkań