Porozumienie w sprawie rozwoju lotniska w Goleniowie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-03-2006, 17:37

Podejmowanie wspólnych działań na rzecz rozwoju portu lotniczego w podszczecińskim Goleniowie zakłada porozumienie, podpisane w piątek w Szczecinie przez udziałowców portu - władze samorządowe woj. zachodniopomorskiego, prezydenta Szczecina i kierownictwo goleniowskiego portu.

Podejmowanie wspólnych działań na rzecz rozwoju portu lotniczego w podszczecińskim Goleniowie zakłada porozumienie, podpisane w piątek w Szczecinie przez udziałowców portu - władze samorządowe woj. zachodniopomorskiego, prezydenta Szczecina i kierownictwo goleniowskiego portu.

Porozumienie zakłada przede wszystkim "podejmowanie inicjatyw na rzecz rozwoju nowych połączeń lotniczych Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze Szczecin-Goleniów" przez strony.

Prezes przedsiębiorstwa Maciej Jarmusz powiedział dziennikarzom po parafowaniu umowy, że jest przekonany, iż porozumienie "ułatwi rozmowy z władzami centralnymi" w staraniach o fundusze.

Pozostali sygnatariusze umowy - prezydent Szczecina Marian Jurczyk i marszałek województwa Zygmunt Meyer - zapewnili, że będą wspierać rozwój lotniska, gdyż jego rozwój wpływa również na rozwój całego regionu.

Umowa została podpisana na jeden rok, już po raz drugi. "Być może następne będą podpisywane na dłuższy okres" - powiedział Meyer.

Lotnisko w Goleniowie obsługuje cztery loty dziennie na trasie Szczecin-Warszawa, a dwa razy w tygodniu ma połączenie z lotniskiem Muenchengladbach pod Monachium. Codziennie jest też lot do Londynu.

Jarmusz ujawnił, że prowadzone są rozmowy z Ryanairem - irlandzkim przewoźnikiem oferującym tanie przeloty - o uruchomieniu kolejnych połączeń z Goleniowa. Do tej pory Irlandczycy obsługują z tego portu jedynie kierunek Szczecin-Londyn. Na razie wiadomo, że spółka jest zainteresowana uruchomieniem następnych połączeń do Anglii i nowego do Irlandii - powiedział.

Prezes dodał, że rozmowy prowadzone są także z innym tanim przewoźnikiem - Centralwings. Nie podał jednak żadnych szczegółów.

Udziały w porcie goleniowskim mają gminy Szczecin i Goleniów, Urząd Marszałkowski oraz PPPL Szczecin-Goleniów. Kapitał łączny portu wynosi 102,870 mln zł. Najwięcej udziałów należy do PPPL - nieco ponad 60 mln zł; udziały o wartości ok. 36 mln zł ma gmina Szczecin; na niewiele powyżej 6 mln zł szacuje się udziały gminy Goleniów, a na 500 tys. zł udziały samorządu województwa.

Rzecznik portu goleniowskiego Krzysztof Domagalski powiedział PAP, że jest już uchwała radnych gminy Szczecin o podwyższeniu kapitału o 1,5 mln zł. Zgodnie z prawem zgodę na to muszą jeszcze wyrazić pozostali udziałowcy. W tym roku także samorząd województwa ma w planie budżetu zwiększenie udziału o 1,8 mln zł.

Port w Goleniowie stale się modernizuje. Od paru miesięcy lotnisko ma nowoczesną wieżę kontroli lotów. Dobiega końca budowa nowego terminalu pasażerskiego. Inwestycja, która kosztować będzie ponad 15 mln zł, ma być oddana do użytku pod koniec kwietnia. Terminal będzie mógł obsłużyć docelowo rocznie 1 mln pasażerów.

"Dane z dwóch miesięcy tego roku wskazują, że następuje wzrost liczby pasażerów korzystających z portu w Goleniowie. Jeśli ta tendencja się utrzyma, to w tym roku pasażerów może być nawet ćwierć miliona" - powiedział Domagalski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Porozumienie w sprawie rozwoju lotniska w Goleniowie