Porozumienie w sprawie zniesienia wiz dla Ukraińców

PAP
opublikowano: 17-05-2017, 15:51
aktualizacja: 17-05-2017, 15:51

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani i przedstawiciel Malty, która przewodniczy w tym półroczu UE, podpisali w środę w Strasburgu w obecności prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki porozumienie o zniesieniu wiz dla obywateli tego kraju.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Przepisy dotyczące zniesienia wiz dla Ukraińców wejdą w życie 20 dni po ich opublikowaniu w oficjalnym dzienniku urzędowym UE. Będzie to oznaczało, że Ukraińcy, którzy mają paszporty biometryczne, będą mogli wjechać do krajów członkowskich UE (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii) bez wizy na 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych.

Zniesienie przez Unię Europejską wiz dla obywateli Ukrainy Rada UE zatwierdziła 11 maja. Wcześniej, 6 kwietnia, porozumienie w tej sprawie zostało przegłosowane przez Parlament Europejski.

Prezydent Poroszenko powiedział po ceremonii, że wraz z podpisaniem decyzji legislacyjnych dotyczących wprowadzenia ruchu bezwizowego UE dla Ukraińców Ukraina wraca do rodziny europejskiej.

"To historyczny dzień tak dla Ukrainy, jak i dla UE. Ukraina wraca do europejskiej rodziny i odchodzi o sowieckiej przeszłości" - podkreślił.

Ukraiński prezydent podziękował wszystkim krajom UE za wsparcie Ukrainy, a także szefowi Parlamentu Europejskiego za jego starania w kwestii wprowadzenia ruchu bezwizowego dla Ukraińców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Porozumienie w sprawie zniesienia wiz dla Ukraińców