Porozumienie ws. Grecji przyjęte bez euforii również na rynku złotego

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 21-02-2012, 09:16

W trakcie porannego handlu złoty nieznacznie zyskuje korzystając na poprawie globalnych nastrojów za sprawą porozumienia ministrów finansów ws. Grecji.

Polska waluta wyceniana jest następująco: 4,1630 PLN za euro, 3,1355 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,448 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu na rynku wtórnym kierują się na południe osiągając 5,51% w przypadku instrumentów 10-letnich.

Podczas sesji w Azji wypracowane zostało porozumienie w zakresie drugiego pakietu pomocowego dla Grecji. Ministrowie Strefy Euro uzgodnili, iż Hellada otrzyma 130 mld EUR, oraz nakreślono rozwiązania pozwalające jej zmniejszyć dług względem PKB do poziomu ok. 120,5% w 2020r. Ponadto przyjęto projekt strat inwestorów prywatnych na obligacjach greckich rzędu 53,5% ( wcześniej zgadzali się oni na straty na poziomie 50% wartości nominalnej obligacji, co odpowiadało około 70% aktualnej wartości netto). Informacje te znalazły odzwierciedlenie w skokowym wzroście wartości wspólnej waluty na rynku, powodując również zwrot inwestorów w kierunku bardziej ryzykownych aktywów, w tym walut emerging markets.

Z doniesień krajowych warto wspomnieć wczorajsze wypowiedzi decydentów związanych z kreowaniem polityki monetarnej. Pierwszym z nich był prezes NBP, Marek Belka, który powiedział, iż „ w Polsce nie widać objawów spirali cenowo płacowej, która zmusiłaby NBP do ostrej reakcji”. Ponadto dodał, że inflacja w Polsce znajduje się na stanowczo wysokim poziomie, a samą jej genezę można określić jako „produkt z importu”. Drugim decydentem, który zabrał głos podczas wczorajszej sesji był Andrzej Kazimierczak, który w wywiadzie dla agencji Reuters zasugerował, iż inflacja wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie i dlatego też trudno obecnie mówić o obniżce stóp procentowych. Członek RPP dodał, iż „może nie trzeba już podkreślać potrzeby zaostrzania polityki pieniężnej, aczkolwiek tego nie można bezwzględnie wykluczyć”. Sygnalizowaliśmy już w poprzednich raportach, że ostatni niższy od oczekiwań odczyt inflacyjny na poziomie 4,1% (oczekiwano 4,3%) można prowadzić do złagodzenia tonu wypowiedzi członków Rady  i tym samym zmniejszenia kontrastu pomiędzy oczekiwaniami rynku (obniżka o 25pb. w III kw. 2012r.), a retoryką gremium. W połączeniu z decyzją o zmniejszeniu aktywności BGK na rynku w następnych kwartałach tworzy to układ braku wsparcia złotego na rynku przez czynniki lokalne w przypadku potencjalnego ruchu korekcyjnego na rynkach.

Z technicznego punktu widzenia na rynku złotego można zaobserwować widoczny spadek zmienności co sugeruje, iż ruch aprecjacyjny w chwili obecnej uległ wyczerpaniu w oczekiwaniu na kolejne impulsy. Scenariusz taki potwierdza sytuacja na koszyku walutowym BOSSA PLN, który przez ostatnie kilkanaście sesji oscyluje poniżej kluczowego oporu. Paradoksalnie sytuacja fundamentalna wspierałaby zwyżki na rynkach: obcięcie stopy rezerw w Chinach, porozumienie w sprawie pomocy dla Grecji oraz ostatnie względnie optymistyczne dane fundamentalne. Należy jednak pamiętać, iż większość tych doniesień jest już zdyskontowania w cenach, a powrót amerykanów do handlu może zainicjować szeroką, aczkolwiek najprawdopodobniej płytką korektę.

EUR/PLN: Poranne zejście w okolice minimów zostały szybko zanegowane jeszcze przed otwarciem sesji w Londynie, w konsekwencji można spodziewać się ruchu w kierunku 4,18 – 4,20 PLN na fali realizacji zysków na większości rynków.

USD/PLN: Analogicznie jak w przypadku pary ze wspólną walutą, notowania USD/PLN po porannym zejściu w okolice minima na 3,13 PLN dynamicznie wróciły pod opór na 3,15 PLN. Sesja najprawdopodobniej przebiegać będzie w ramach 3,13 3,18 PLN ze wskazaniem na respektowanie średniej 200-sesyjnej na poziomie 3,155 PLN.

CHF/PLN: Notowania po wcześniejszym teście niższych poziomów skierowały się w kierunku oporu na 3,47 PLN pozostając wewnątrz konsolidacji w zakresie 3,43 PLN – 3,47 PLN.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko Analityk DM BOŚ

Polecane