Porozumienie ws. spłaty długu Grecji tuż tuż

Bloomberg
opublikowano: 29-01-2012, 18:26

Grecki rząd i jego wierzyciele oczekują osiągnięcia w najbliższym tygodniu porozumienia w sprawie zamiany obligacji.

Strony są bliskie zaakceptowania dobrowolnej zamiany papierów na nowe - poinformował Instytut Finansów Międzynarodowych, reprezentujący prywatnych inwestorów.

Mieliby oni zrolować posiadane obligacje na nowe, o 30-letnim terminie wykupu i średniej wysokości kuponu równej 3,6 proc. - powiedziała anonimowo jedna z osób zaangażowana w negocjacje.

Do niedawna, według nieoficjalnych informacji, inwestorzy domagali się średniego oprocentowania rzędu 4,25 proc. Druga stron liczyła natomiast na to, że kupon nie będzie wyższy niż 3,5 proc. w okresie do 2020 r. i poniżej 4 proc. w kolejnym okresie.

Pierwsza z opcji oznacza, że posiadacze greckich obligacji zgodzą się na utratę blisko 70 proc. wartości bieżącej netto posiadanych aktywów. Trzy miesiące temu wierzyciele Grecji pogodzili się ze stratą 50 proc. wartości nominalnej obligacji przy okazji operacji swapowej, obejmującej papiery warte ponad 200 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bloomberg

Polecane