Porozumienie ws. zakupu przez ARP od ukraińskiego inwestora Stoczni Gdańsk

PAP
opublikowano: 29-03-2018, 17:56
aktualizacja: 29-03-2018, 17:56

Zakończył się pierwszy etap negocjacji dotyczących zakupu przez Agencję Rozwoju Przemysłu należącej do ukraińskiego inwestora Stoczni Gdańsk i spółki GSG Towers - poinformowała ARP. Strony podpisały porozumienie dot. głównych warunków finalnej transakcji.

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) SA w komunikacie w czwartek poinformowała, że porozumienie (tzw. term sheet), zostało zawarte w środę. ARP wyjaśniła, że „podpisanie porozumienia oznacza, że obie strony ustaliły kluczowe warunki transakcji i harmonogram dojścia do przekazania ARP kontroli nad spółkami”.

„Jest to rezultat trwających kilka tygodni intensywnych negocjacji, które rozpoczęły się w styczniu br., po złożeniu przez ARP oferty zakupu Stoczni Gdańsk i Spółki GSG Towers, producenta wież dla elektrowni wiatrowych” - czytamy. Agencja zaznaczyła, że „stronom zależy na wypracowaniu jak najlepszych warunków, które zagwarantują wykorzystanie potencjału zarówno Stoczni Gdańsk jak i GSG Towers”.

ARP zaznaczyła, że „złożona oferta zakupu ma charakter rynkowy". Podano, że sfinalizowanie transakcji, tzw. closing, wymaga jeszcze wielu uzgodnień m.in. zgód korporacyjnych, a także pozytywnej decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, dotyczącej warunków koncentracji.

Jednocześnie Agencja zaznaczyła, że „przejmując spółki: Stocznie Gdańsk i GSG Towers chce właściwie wykorzystać potencjał obu firm i doświadczenie pracowników”. „Priorytetem biznesowym jest ustabilizowanie sytuacji i docelowo zapewnienie obu spółkom stabilnego, długoterminowego rozwoju na konkurencyjnym rynku stoczniowym oraz w obszarze morskiej energetyki wiatrowej” – czytamy w komunikacie.

Aktualnie ok. 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. należy do Gdańsk Shipyard Group, która jest kontrolowana przez ukraińskiego inwestora. Pozostałe 18,95 proc. akcji posiada ARP. W spółce GSG Towers Sp. z o.o., ARP i GSG mają po 50 proc. udziałów. W obu spółkach kontrola operacyjna należy do ukraińskiego inwestora. W Stoczni Gdańsk zatrudnionych jest obecnie ok.140 osób, a w GSG Towers ok. 430 osób.

Stocznia Gdańsk SA od kilku lat ma kłopoty finansowe. W pewnych okresach pracownicy otrzymywali wynagrodzenie w ratach. W 2009 r. zakład otrzymał pomoc publiczną w wysokości 150 mln zł. W 2013 r. istniejący wówczas resort skarbu podawał, że łączna pomoc publiczna udzielona spółce wyniosła 555 mln zł.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Portfel spółek ARP S.A. obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / Porozumienie ws. zakupu przez ARP od ukraińskiego inwestora Stoczni Gdańsk