Porozumienie z PKN w sprawie Mazeikiu w I połowie listopada

(Marek Druś)
16-10-2006, 11:38

Cena zakupu Mazeikiu przez PKN Orlen została ustalona i nie może być zmieniona, powiedział minister gospodarki Vytas Navickas.

Porozumienie w sprawie transakcji z PKN Orlen, który przejmuje akcje litewskiej rafinerii Mazeikiu Nafta (Możejki), powinno być podpisane w pierwszej połowie listopada - poinformował w poniedziałek minister gospodarki Litwy Vytas Navickas.

Minister powiedział, że cena zakupu Mazeikiu przez PKN Orlen została ustalona we wcześniejszym porozumieniu i nie może być zmieniona.

W ubiegłym tygodniu PKN Orlen podał, że odkłada podpisanie porozumienia z bankami na temat finansowania transakcji z Mazeikiu Nafta, aby mieć więcej czasu na ocenę sytuacji (po czwartkowym pożarze w litewskiej rafinerii).

Część analityków ocenia teraz, że PKN Orlen może podejmować próby obniżenia ceny transakcyjnej za Mazeikiu Nafta.

W poniedziałek litewska firma podała, że jej straty powstałe w wyniku czwartkowego pożaru mogą wynieść według wstępnych szacunków 22,5-47,5 mln USD (62-131 mln litów), zaś zysk netto w 2006 roku może być niższy o 38 mln USD (105 mln litów).

Wcześniej Mazeikiu Nafta prognozowała, że w 2006 roku zysk netto na poziomie 507,8 mln litów.

Minister gospodarki Litwy zapowiedział też w poniedziałek w wywiadzie dla Lietuvos Radijas, że Mazeikiu Nafta nie zostanie zamknięta, produkcja w rafinerii będzie kontynuowana i będzie wystarczająca ilość benzyny i paliw diesla na rynek.

Pożar w Możejkach wybuchł w czwartek po południu. Początkowo zapaliło się zamontowane przed 16 laty urządzenie przetwarzające mazut. Następnie, na skutek wybuchu, runęła 50-metrowa wieża. W wyniku awarii na obszarze 800 m kw. wyciekły, a potem zapaliły się produkty ropopochodne.

Na przełomie maja i czerwca tego roku PKN Orlen zawarł umowę kupna 53,7 proc. akcji Możejek należących do upadającego rosyjskiego koncernu Jukos za 1,49 mld USD oraz umowę nabycia od rządu Litwy 30,66 proc. akcji rafinerii za 852 mln USD. Do zamknięcia transakcji potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej - wniosek w tej sprawie płocki koncern złożył do KE we wrześniu.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Porozumienie z PKN w sprawie Mazeikiu w I połowie listopada