Czytasz dzięki

Porozumienie z wierzycielami warunkiem emisji akcji Swarzędza - prezes

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-08-2005, 20:16

Swarzędz Meble SA przeprowadzi VI emisję akcji z prawem poboru dla akcjonariuszy, dzięki której chce pozyskać środki obrotowe, pod warunkiem uzyskania porozumienia z wierzycielami - poinformował PAP prezes spółki.

Swarzędz Meble SA przeprowadzi VI emisję akcji z prawem poboru dla akcjonariuszy, dzięki której chce pozyskać środki obrotowe, pod warunkiem uzyskania porozumienia z wierzycielami - poinformował PAP prezes spółki.

"Nie zrobimy VI emisji, jeżeli nie dojdziemy do uzgodnień z wierzycielami. Nie chcemy narazić się na ryzyko, że środki z emisji zostaną zajęte. Musimy mieć wyczyszczoną sytuację" - powiedział prezes Julian Nuckowski.

WZA Swarzędza, poza zgodą na VI emisję, miało w piątek podjąć decyzję o przeprowadzeniu VII emisji skierowanej do wierzycieli. Akcjonariusze zdecydowali jednak o odroczeniu obrad w tej sprawie do 26 sierpnia.

"Powodem jest stanowisko zarządu, który oświadczył, że nie jest w stanie dzisiaj określić wielkości tej emisji ze względu na rozmowy z wierzycielami. Potrzebujemy jeszcze czasu, aby pouzgadniać z głównymi wierzycielami szczegóły dotyczące jej przeprowadzenia" - powiedział prezes.

Zadłużenie grupy spadło w ostatnim czasie m.in. dzięki sprzedaży kontrolnego pakietu Swarzędz Market oraz 100 proc. udziałów w Kościańskiej Fabryce Mebli, która złożyła wniosek o upadłość likwidacyjną.

"Te działania spowodowały, że z grupy Swarzędz zostały wyłączone spółki, których zobowiązania w skonsolidowanym rachunku zysków przekraczały 50 mln zł na 80 mln zł. Zostajemy w tej chwili ze zobowiązaniami na poziomie 30 mln zł" - dodał.

Większość tego zadłużenia przypada na BRE Bank, Bank Millennium i Urząd Skarbowy. "Z dwoma pierwszymi podmiotami prowadzimy rozmowy o restrukturyzacji tego zadłużenia, a jeżeli chodzi o Urząd Skarbowy mamy pozytywne stanowisko co do rozłożenia tych wierzytelności na raty na trzy lata" - powiedział Nuckowski.

Piątkowe WZA spółki zdecydowało o obniżeniu kapitału zakładowego przez obniżenie wartości nominalnej każdej akcji z 2,50 zł do 0,50 zł i jednocześnie o podwyższeniu kapitału przez emisję 53,26 mln nowych akcji VI emisji, już o wartości nominalnej 0,50 zł, z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy.

Większość kapitału zakładowego spółki należy do akcjonariuszy mniejszościowych.

Według prezesa, jeżeli dojdzie do porozumienia z wierzycielami i VI emisji, poprawa sytuacji Swarzędza powinna być widoczna w IV kwartale 2005 roku.

Swarzędz planuje m.in. zmianę organizacji produkcji. Już teraz część produkcji zlecana jest firmom spoza grupy, a po emisji takich działań ma być więcej.

"W pierwszym planie chcemy powrócić do obrotów w wysokości 50 mln zł w układzie skonsolidowanym rocznie, na pewno w przyszłym roku, a w perspektywie 2-3 lat dojść do 100 mln obrotów" - powiedział.

Grupa Swarzędza miała w 2004 roku 15,86 mln zł straty przy 48,7 mln zł przychodów, w I kwartale 2005 roku strata wyniosła 2,6 mln zł przy 6,6 mln zł przychodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane