Port lotniczy wyda 30 mln zł na terminal

Adam Brzozowski
14-10-2002, 00:00

Firma Port Lotniczy Bydgoszcz, zarządca miejscowego lotniska, rozpoczyna budowę terminalu pasażerskiego. Dzięki tej inwestycji, w 2004 r. port będzie obsługiwał międzynarodowe połączenia o zasięgu regionalnym.

W ciągu najbliższych tygodni spółka Port Lotniczy Bydgoszcz rozpocznie budowę dworca pasażerskiego, który pochłonie około 30 mln zł. Władze spółki liczą, że inwestycja pozwoli zmienić status portu, z krajowego na międzynarodowy o zasięgu regionalnym, i obsługiwać co najmniej dwa regularne połączenia z zagranicą.

Prace przy budowie dworca pasażerskiego podzielone zostały na dwa etapy. Wykonawcą stanu surowego terminalu jest wybrane w przetargu przed paroma dniami konsorcjum założone przez lokalne firmy budowlane, którego liderem jest EBUD-Przemysłówka. Umowa z konsorcjum zostanie wkrótce podpisana Wartość kontraktu to około 9 mln zł. Prace w ramach I etapu inwestycji zakończą się w czerwcu 2003 r.

— Kolejny etap — wyposażenie obiektu, na który ogłosimy przetargi w przyszłym roku, pochłonie dodatkowo 20 mln zł i zakończy się w 2004 r. — mówi Stanisław Rak, prezes PL Bydgoszcz.

Obecnie bydgoskie lotnisko obsługuje, poprzez Polskie Linie Lotnicze LOT, trasę Bydgoszcz-Warszawa-Bydgoszcz. Po jego rozbudowie spółka zamierza podpisać umowy z innymi przewoźnikami (również zagranicznymi) na połączenia z krajami Unii Europejskiej, przede wszystkim z Niemcami i Skandynawią.

— Warunkiem rozwoju są inwestycje portowe i okołolotniskowe. Środki na nie pochodziły do tej pory głównie z podwyższenia kapitału spółki, który obecnie wynosi 24 mln zł, a także od akcjonariuszy. Przyszłe przedsięwzięcia sfinansowane będą w części z kontraktu wojewódzkiego oraz przez głównych akcjonariuszy spółki — tłumaczy Stanisław Rak.

W celu uruchomienia lotniska w roku 1992 powołano Bydgoską Korporację Lotniczą, która funkcjonowała do czerwca 1995 r. i została przekształcona w spółkę pod nazwą Port Lotniczy Bydgoszcz. Spółka, której większościowym akcjonariuszem jest miasto Bydgoszcz, na rozwój infrastruktury lotniska (płyta, systemy lądowania, urządzenia elektronawigacyjne, itd.) wydała już 18 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Brzozowski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Port lotniczy wyda 30 mln zł na terminal