Port w Gdańsku na 3. miejscu na Bałtyku pod względem przeładunku towarów

  • PAP
opublikowano: 07-10-2019, 19:11

W pierwszym półroczu 2019 r. w gdańskim porcie przeładowano ponad 25 mln ton towarów, co stawia nas na trzecim miejscu na Bałtyku pod względem przeładunku towarów – przekazał w poniedziałek PAP prezes Morskiego Portu Gdańsk Łukasz Greinke.

„W 2016 roku, czyli w momencie kiedy zostałem powołany do zarządu spółki przeładowywaliśmy 36,5 mln ton towarów, w tym roku przeładujemy ok. 53 mln ton” – poinformował w rozmowie z PAP podczas Kongresu 590 Greinke.

Prezes dodał, że w pierwszym półroczu br. w gdańskim porcie przeładowano ponad 25 mln ton towarów, co stawia port w Gdańsku na trzecim miejscu na Bałtyku pod względem przeładunku towarów. „Musimy to tempo utrzymać i mam nadzieję, że się to uda” – zaznaczył.

Greinke wyjaśnił, że przed Gdańskiem na podium znajdują się dwa porty rosyjskie. „Są to porty typowo surowcowe przeładowujące 70-100 mln ton rocznie, aby ich gonić musimy pokusić się o kolejne inwestycje dające możliwość bycia bardziej konkurencyjnym” – wskazał.

Prezes wyjaśnił, że do końca 2021 roku inwestycje w porcie w Gdańsku sięgną blisko 4 mld zł. Inwestycje prowadzi m.in. PKP PLK. Poprawa infrastruktury kolejowej w porcie ma kosztować 1,5 mld zł. Pogłębiany jest również tor wodny, czy przebudowywane są nabrzeża – dodał.

Greinke poinformował ponadto, że w czwartek otwarty ma zostać terminal cukrowy Krajowej Spółki Cukrowej.

„Rozmawiamy również z Orlenem i Anwilem, widzimy możliwość budowy (z tymi spółkami – PAP) strategicznych aliansów” – wskazał prezes. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane