Porta Holding miała w 18 mln zł zysku w 2001 r

Administrator
opublikowano: 28-01-2002, 17:57

Porta Holding Stocznia Szczecińska miała w 2001 r 18 mln zł zysku netto, powiedział cytowany przez PAP prezes zarządu spółki Ryszard Kwidziński. Porta Holding SA składa się 31 spółek, działających m.in. w sektorach budowy okrętów, paliwowym, logistycznym i rolnym. - Wynik holdingu w ubiegłym roku był dodatni i wyniósł 18 mln zł netto.

Porta Holding Stocznia Szczecińska miała w 2001 r 18 mln zł zysku netto, powiedział cytowany przez PAP prezes zarządu spółki Ryszard Kwidziński.

Porta Holding SA składa się 31 spółek, działających m.in. w sektorach budowy okrętów, paliwowym, logistycznym i rolnym.

- Wynik holdingu w ubiegłym roku był dodatni i wyniósł 18 mln zł netto. Natomiast wynik samej stoczni jest zdecydowanie ujemny - powiedział Kwidziński na konferencji prasowej w Szczecinie.

W 2000 roku holding miał 12,4 mln zł zysku netto. Wyniku stoczni, zarówno w tym jak i w poprzednim roku, nie podano.

Kwidziński podkreślił, że w znacznym stopniu powodem słabszych wyników finansowych stoczni są niekorzystne relacje walutowe.

- Różnice na kursach dolarowych i euro dla kontraktów na statki, które były w budowie w ubiegłym roku, wyniosły 160 mln zł. O tyle mniej pieniędzy wpłynęło do stoczni. Dla przykładu, płace wszystkich pracowników za ubiegły rok po zapłaceniu ZUS-u to 210 mln zł – powiedział prezes spółki.

Kwidziński zaznaczył, że nie można było ubezpieczyć spółki od wahań kursów walutowych, ponieważ w Polsce nie ma banku, które ubezpieczyłby kontrakty o wartości ok. 1,3 mld USD, zawarte przez stocznię w 2001 r.

- Gdyby zechcieć skorzystać z pomocy zagranicznych central banków, ubezpieczenie kosztowałoby ok. 100 mln USD – powiedział cytowany przez PAP prezes Kwidziński.

Kwidziński od ubiegłego piątku sprawuje w stoczni jednoosobowy zarząd. Poprzedni, w którym był wiceprezesem, ustąpił w związku z protestami załogi związanymi z opóźnieniami w wypłacie wynagrodzeń.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Porta Holding miała w 18 mln zł zysku w 2001 r