Portfel Koelnerów schudł o 100 mln zł

Kamil Zatoński
opublikowano: 27-02-2008, 00:00

Tyle wrocławska rodzina zapłaciła za niedotrzymanie obietnic

Wczorajsza silna przecena akcji Koelnera aż o blisko 20 proc. była uzasadniona. Spółka mocno rozczarowała akcjonariuszy kolejną, głęboką korektą prognoz wyników z 2007 r. Największą karę poniosła sama rodzina Koelnerów, kontrolująca spółkę. Wartość posiadanego przez nią pakietu akcji stopniała tylko wczoraj o ponad 100 mln zł.

Gorzej, że perspektywy na ten rok, zarysowane przez zarząd, też nie są zbyt optymistyczne. Bardzo możliwe, że trend spadkowy, trwający od czerwca 2007 r., wcale nie zakończy się wczorajszym tąpnięciem.

To już druga w ostatnich miesiącach korekta prognoz producenta mocowań budowlanych. Poprzednia — kiedy plan przychodów obniżono o 7 proc., a zysku netto aż o 35 proc. — była w listopadzie, po kiepskich wynikach trzeciego kwartału. Ostatecznie zysk netto ma sięgnąć 10 mln zł, co oznacza, że czwarty kwartał zamknie się stratą 40 mln zł. Szacunki przychodów pozostały na dotychczasowym poziomie (550 mln zł), z kolei EBIT wyniesie ostateczne 40 mln zł (wobec wcześniej zapowiadanych 62 mln zł).

Oznacza to, że sam czwarty kwartał spółka zakończyła ze stratą operacyjną 7 mln zł i z 20 mln zł straty netto. Ucierpiała przez umacniającego się złotego (4 proc. wobec euro, ponad 9 proc. wobec funta brytyjskiego). Największą czkawką odbiły się jednak nieprzewidziane koszty, związane z restrukturyzacją spółki zależnej Rawlplug. Koelner już w raporcie z trzeciego kwartału sygnalizował, że firma ta wymaga większych nakładów, niż się spodziewano. Teraz okazuje się, że tzw. trupów w szafie jest więcej. Inwestorzy niestety nie mogą mieć pewności, że czwarty kwartał zamknie sprawę. Gorsze wyniki spółki to także konsekwencja trzytygodniowego przestoju w produkcji (spowodowanego opóźnieniem w dostawie maszyn), a także problemów logistycznych. Nie wystawia to niestety dobrej oceny zarządzającym.

Przedstawiona jeszcze w 2006 r. prognoza na 2008 r. zakładała wypracowanie przez Koelnera 70 mln zł czystego zysku, ale już wiadomo, że na początku marca szacunki zostaną zweryfikowane w dół. O ile? Jeśli przyjąć, że wskaźnik cena do prognozowanego zysku powinien się mieścić między 15 a 20, to zysk netto spółki w tym roku musiałby wynieść 37-49 mln zł, by uzasadnić obecną kapitalizację (blisko 740 mln zł) i nie rozczarować inwestorów.

Kamil

Zatoński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane