Portfel PB poszedł na zakupy

Komitet Inwestycyjny PB
opublikowano: 04-10-2012, 20:29

Pasywność w inwestowaniu nie popłaciła, dlatego idziemy na zakupy. Stawiamy na giełdowe pewniaki.

Relacja potencjalnego zysku do ryzyka jest korzystna, a wyceny spółek zachęcające – przekonują zarządzający funduszami. Nie są tylko zgodni, czy nadal w cenie będą przede wszystkim blue chipy, przyciągające inwestorów zagranicznych płynnością, czy raczej trochę zapomniane, wybrane małe i średnie spółki. Popularne „misie” miały udany wrzesień i po raz pierwszy od wielu miesięcy nie ustępowały firmom z WIG20. Tak samo stało się wreszcie z Portfelem PB. Stopa zwrotu za ostatni miesiąc to prawie 8 proc., wobec 5-procentowej zwyżki WIG. Do nadrobienia strat z ubiegłego roku (od początku stycznia jesteśmy kilka procent nad kreską, ale za rynkiem nie nadążyliśmy) mamy jednak jeszcze sporo, dlatego zdecydowaliśmy się pójść na zakupy.

Partner Portfela PB
Partner Portfela PB
None
None

ZOBACZ STRONĘ PORTFELA PB >>


Na giełdzie większość nie ma racji, dlatego nie zdecydowaliśmy się posłuchać tych internautów, którzy radzili nam pospekulować na mocno przecenionych ostatnio akcjach Ganta, Bomi czy PBG. Nie jesteśmy też przekonania do ABC Daty (analitycy Trigona wyliczyli niedawno, że najatrakcyjniejszą spółką wśród dystrybutorów IT jest Action), ani GPW, bo kurs operatora warszawskiej giełdy będzie pod presją wciąż słabnących obrotów, a wizerunku z pewnością nie poprawi bardzo prawdopodobne przesunięcie premiery nowego systemu transakcyjnego.

Stawiamy za to na spółki z branży elektrycznej: Apator i ZPUE. To firmy, które dobrze radzą sobie ze spowolnieniem gospodarczym i notują bardzo dobre wyniki. Po pierwszym półroczy skonsolidowany zysk toruńskiego producenta aparatury pomiarowej i łącznikowej to 47,8 mln zł, a ZPUE 9,2 mln zł, a dla tej spółki czas żniw to drugie półrocze. Spółki nie mają problemu z zadłużeniem, systematycznie rozbudowują grupy poprzez przejęcia (ostatnio przyspieszyło z tym zwłaszcza ZPUE), a dodatkowo Apator przeniósł produkcję do specjalnej strefy ekonomicznej, co da mu nie tylko spore oszczędności, ale i korzyści podatkowe. ZPUE, które do niedawna znajdowało się w głębokim cieniu, otworzyło się na inwestorów (choć w obszarze relacji jest jeszcze sporo do zrobienia), co zaowocowało pojawieniem się w akcjonariacie dwóch funduszy. Amplico PTE ma 6,56 proc. akcji, a Aviva Investors Poland 6,06 proc. Spółkę zaczęli też obserwować analitycy. Millennium DM wydało rekomendację „kupuj” z ceną docelową 242,2 zł. Wczoraj na zamknięciu sesji kurs wynosił 220 zł, po spadku o niespełna 1 proc. O 0,1 proc. spadły notowania Apatora. Złożymy zlecenie z limitem o nieco ponad 2 proc. wyższym od kursu zamknięcia i juz na początku piątkowej sesji udało nam się kupić 3 akcje ZPUE po cenie 222,5 zł za sztukę oraz 25 walorów Apatora, w cenie 28,5 zł.

Po transakcjach nasze zasoby gotówki stopniały o połowę. Apator ma 9-, a ZPUE 8-procentowy udział w portfelu. Wciąż najwięcej znaczy Tauron, którego kurs ostatnio skorygował wakacyjną zwyżkę.  Przebudził się za to Impexmetal, którego kurs w miesiąc urósł o ponad 10 proc. Jeszcze dynamiczniej wcześniejsze straty odrabiał Midas (+25 proc.), do którego powoli przekonują się inwestorzy. Notowaniom pomogły pozytywne rekomendacje od analityków KBC Securities i Trigonu. Wyceniają oni papiery spółki na 1,18 zł, czyli prawie na 65 proc. więcej, niż wynosi kurs na GPW. Dobrą passę miał też ostatnio Getin Holding, ale jego akcje w naszym portfelu mają stosunkowo najmniejszy udział (ledwie 5 proc.).

Masz propozycje dotyczące naszego portfela? Zgłaszaj w komentarzu do tego teksu!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Komitet Inwestycyjny PB

Polecane