Portfele coraz grubsze

Przemysław Kwiecień, Główny Ekonomista XTB
opublikowano: 17-08-2016, 16:52

Opublikowane dane z sektora przedsiębiorstw pokazują, że w lipcu rynek pracy w Polsce pozostawał mocny.

Roczna dynamika płac nieco spowolniła, ale na poziomie 4,8% i tak przewyższyła oczekiwania rynku. Zatrudnienie wzrosło o 3,2% w skali roku. Najistotniejsze jest jednak to, że po uwzględnieniu inflacji oraz programu 500 plus dochody gospodarstw domowych rosną najszybciej od początku transformacji.

W czerwcu dynamika realnego funduszu płac, na którą składają się zmiany wynagrodzenia, zatrudnienia oraz inflacji, wyniosła blisko 10%. W lipcu, ze względu na nieco mniejszy przyrost wynagrodzeń było to ok. 9,2%, nadal bardzo dużo. Ta miara dochodów rośnie w zbliżonym tempie od kwietnia, czyli od momentu kiedy dodatkowo ruszył program 500+. W efekcie, dochody Polaków niemalże eksplodowały.

To bardzo istotna obserwacja, oznacza bowiem, że zarówno do danych o niższym wzroście gospodarczym w pierwszym półroczu, jak i do pogłębiającej się deflacji bazowej należy podejść spokojnie. Skokowy wzrost siły nabywczej oznacza potencjalną presję inflacyjną. W tych okolicznościach RPP nie będzie zastanawiać się nad obniżkami stóp, choć ze względu na deflację podwyżki na ten moment również nie wchodzą w grę.

Dane są pozytywne dla złotego, który jednak dziś zauważalnie traci. Powód to pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych spowodowane powrotem oczekiwań na podwyżkę stóp w USA. O 14:15 za euro trzeba płacić 4,29 złotego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień, Główny Ekonomista XTB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Portfele coraz grubsze