Finanse spędzają sen z powiek Amerykanom

AR
opublikowano: 20-04-2017, 12:53
aktualizacja: 20-04-2017, 13:04

Problem bezsenności w USA jest obecnie większy niż przed ostatnim kryzysem finansowym związanym z upadkiem Lehman Brothers - pisze Market Watch.

W USA każdy sam ponosi koszty opieki zdrowotnej, co oznacza, że - w przeciwieństwie do większości krajów Europy - amerykańskie państwo nie finansuje leczenia. Przez wiele lat ubezpieczenie zdrowotne było dobrowolne. Tzw. obamacare (Affordable Care Act), czyli forsowana kilka lat temu przez Baracka Obamę reforma służby zdrowia, wprowadziła obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Na mocy tej
 ustawy najbiedniejsi Amerykanie mają zagwarantowane ubezpieczenie od 
państwa. Klasa średnia musi płacić ubezpieczycielom z własnej kieszeni. Obamacare podzieliła Republikanów i Demokratów, była jednym z głównych tematów poruszanych w mediach niemal przez całą ostatnią kadencję byłego prezydenta USA. Donald Trump w trakcie kampanii zapowiadał, że ma "znaczenie lepszy pomysł na opiekę zdrowotną".
Zobacz więcej

FINANSOWE KOSZMARY:

W USA każdy sam ponosi koszty opieki zdrowotnej, co oznacza, że - w przeciwieństwie do większości krajów Europy - amerykańskie państwo nie finansuje leczenia. Przez wiele lat ubezpieczenie zdrowotne było dobrowolne. Tzw. obamacare (Affordable Care Act), czyli forsowana kilka lat temu przez Baracka Obamę reforma służby zdrowia, wprowadziła obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Na mocy tej ustawy najbiedniejsi Amerykanie mają zagwarantowane ubezpieczenie od państwa. Klasa średnia musi płacić ubezpieczycielom z własnej kieszeni. Obamacare podzieliła Republikanów i Demokratów, była jednym z głównych tematów poruszanych w mediach niemal przez całą ostatnią kadencję byłego prezydenta USA. Donald Trump w trakcie kampanii zapowiadał, że ma "znaczenie lepszy pomysł na opiekę zdrowotną". Pixaby CC0 Public Domain

Pieniądze, a raczej ich ciągły brak, nie dają Amerykanom spokojnie spać – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez CreditCards.com. Z bezsennością zmaga się dziś już 65 proc. społeczeństwa. W 2007 roku, a więc w roku, gdy wybuchł międzynarodowy kryzys finansowy, skarżyło się na nią 56 proc.

Największym "stresorem" są dzisiaj składki na ubezpieczenie zdrowotne i inne ubezpieczenia (jako kluczowy problem wskazuje je 38 proc. osób). Sen z powiek wielu Amerykanom spędza też troska o oszczędności emerytalne (37 proc). Dalej na czarnej liście problemów finansowych znajdują się wydatki na edukację (34 proc.), raty kredytu hipotecznego (26 proc.) i spłata karty kredytowej (22 proc.).

–  W ciągu ostatnich lat nieco zmieniły się powody, które wywołują największy niepokój u ludzi. Ubezpieczenie zdrowotne było bombą tykającą od dawna. Niezależnie od tego czy punktem zapalnym okazały się wybory czy zwyczajna troska o zapewnienie sobie dostępu opieki medycznej, ostatnio odnotowaliśmy znaczący wzrost znaczenia tego problemu – mówi Matt Schultz, analityk CreditCards.com.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Finanse spędzają sen z powiek Amerykanom