Porto zatrudnia bezdomnych do oprowadzania wycieczek

PAP
20-10-2013, 08:28

W portugalskim Porto bezdomni będą oprowadzać turystów po mieście. W ramach wspólnego projektu władz miejskich i miejscowego Uniwersytetu Katolickiego kandydaci na pilotów wycieczek muszą najpierw przejść trzymiesięczne szkolenie.

Pierwsza kilkuosobowa grupa chętnych została wysłana na kurs w lipcu. Zajęcia na Wydziale Oświaty i Psychologii Uniwersytetu Katolickiego w Porto zostały zaplanowane pod kątem niecodziennych słuchaczy. Uczelnia jest inicjatorem całego projektu.

“Pierwsza grupa naszych przewodników jest już praktycznie gotowa do oprowadzania wycieczek po mieście. Kurs prowadzony był w bardzo wąskim gronie bezdomnych słuchaczy” - wyjaśnił koordynator projektu “Droga przemiany” Alfredo da Costa.

Podczas trwającego blisko 30 godzin kursu bezdomni zdobywali wiedzę o historii Porto, jego architekturze, a także o zwyczajach mieszkańców północno-zachodniej Portugalii i regionalnej kuchni.

“Kiedy zaproponowano mi udział w projekcie, myślałem, że to żart. Nie spodziewałem się, że ktoś w tak trudnych czasach mógłby dać mi drugą szansę i zaoferować pracę. Wierzę, że dzięki temu projektowi będę mógł ponownie ustabilizować swoje życie” - powiedział Jorge Garceres, były narkoman.

Dobra znajomość miasta to jeden z warunków, jakie muszą spełniać uczestnicy oryginalnego projektu. Atrakcją dla zwiedzających Porto w towarzystwie bezdomnego pilota będzie prezentacja poświęcona głównym obiektom miejskich, przeplatana opowiadaniami z prywatnego życia niecodziennego przewodnika.

Pierwsi bezdomni piloci najprawdopodobniej wyjdą na ulice Porto jeszcze w październiku. W ramach dwugodzinnej wycieczki pilot będzie oprowadzał grupy liczące maksymalnie 10 osób. W programie znajdą się główne atrakcje miasta, m.in. reprezentacyjna aleja Avenida dos Aliados, sala koncertowa Casa da Musica, barokowy kościół Clerigos i sąsiadująca z nim wieża, most Ludwika I, a także nabrzeże Cais da Ribeira. Za oprowadzanie przez bezdomnego trzeba będzie zapłacić 1 euro od osoby.

“Mamy nadzieję, że nasz projekt zda egzamin, jakim jest przywrócenie bezdomnych społeczeństwu i udowodnienie im, że nadal mogą być potrzebni innym” - podkreślił Alfredo da Costa.

Pomysł oprowadzania turystów przez bezdomnych nie wszystkim się podoba. Głównymi krytykami inicjatywy są lokalni piloci wycieczek, którzy w wysyłanych do ratusza skargach twierdzą, że akcja przyczynia się do obniżenia prestiżu ich profesji i tworzy im konkurencję.

“To niesprawiedliwe, że uniwersytet ułatwia życie nieprofesjonalnym przewodnikom turystycznym, zabierając pracę osobom, które musiały ukończyć trzyletni kurs, aby zdobyć kwalifikacje do wykonywania tego zawodu” - powiedziała pilotka wycieczek w Porto Marisa Mota.

Władze Uniwersytetu Katolickiego odpierają zarzuty, przypominając, że o swojej inicjatywie poinformowały związek zawodowy branży turystycznej już w czerwcu. Dotychczas nie wyraził on sprzeciwu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Porto zatrudnia bezdomnych do oprowadzania wycieczek