Portugalia ogłosiła przetarg na największą na świecie pływającą elektrownię słoneczną

  • PAP
opublikowano: 25-11-2021, 20:53

Rząd Portugalii ogłosił przetarg na największą pływającą elektrownię napędzaną energią słoneczną. Powstanie ona na sztucznym rozlewisku przy granicy z Hiszpanią - zapowiedział portugalski sekretarz stanu ds. energetyki Joao Galamba.

Cały projekt zakłada budowę pływających struktur z panelami fotowoltaicznymi w sąsiedztwie siedmiu tam wodnych. Ich łączna moc ma wynieść 262 MW - wyjaśnił Galamba.

Sprecyzował, że największą z pływających elektrowni słonecznych ma stać się planowana w pobliżu południowo-wschodniej granicy z Hiszpanią inwestycja przy zaporze wodnej Alqueva. Znajdujące się tam rozlewisko to największy sztuczny zbiornik w UE.

Według Galamby moc pływających na rozlewisku Alqueva paneli wyniosłaby docelowo 100 MW.

Zapowiedział, że zwycięzca przetargu wyłoniony zostanie najpóźniej do końca stycznia 2022 roku. Dodał, że w latach 2024-2025 władze Portugalii przedstawią ofertę na kolejne inwestycje w struktury z panelami słonecznymi na rozlewiskach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane