Portugalia: Rozbito międzynarodowy gang fałszerzy euro

  • PAP
opublikowano: 09-09-2019, 20:36

Portugalska policja kryminalna (PJ) rozbiła międzynarodowy gang fałszerzy banknotów euro, które wprowadzano do obrotu w kilku krajach Unii Europejskiej. Do poniedziałkowego popołudnia aresztowano pięć osób z kierownictwa grupy przestępczej.

Jak poinformowała policja, lider grupy fałszerzy, do której należały osoby w wieku 26-62 lata, to obywatel Portugalii, który ma powiązania z kolumbijskim półświatkiem. Aresztowanym postawiono już zarzuty fałszowania pieniędzy i przynależności do zorganizowanej grupy przestępczej.

“Akcja była prowadzona w ścisłej współpracy z Europolem pod kryptonimem +Deep Money+. Fałszywe banknoty były wytwarzane na terytorium naszego kraju” - poinformowała w komunikacie portugalska policja.

Z informacji służb Portugalii wynika, że do poniedziałkowego popołudnia w kilku różnych miejscach kraju zarekwirowanych zostało blisko 2000 podrobionych banknotów euro. Ich łączna wartość szacowana jest na około 70 tys. euro.

W trakcie operacji policyjnej funkcjonariusze zarekwirowali też kilka komputerów, drukarek, a także rolki papieru do wyrobu banknotów, hologramy i opakowania farby drukarskiej.

Z ustaleń śledczych wynika, że fałszywe banknoty wprowadzane były na rynki kilku państw UE jako równowartość kryptowaluty. Wysyłka podrabianych pieniędzy prowadzona była pocztą z terytorium Portugalii.

Śledztwo wobec kierowanej przez Portugalczyka grupy przestępczej trwało kilka miesięcy. Szacuje się, że jego gang, do którego należały co najmniej dwie kobiety, wprowadził do państw europejskich fałszywe banknoty o łącznej wartości 1,3 mln euro.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu