Portugalia wraca na rynek długu

opublikowano: 26-10-2016, 10:52

Rentowność portugalskich obligacji odbiła po osiągnięciu sześciotygodniowego dołka. Zdaniem analityków, to wynik wyczekiwania na zapowiedzianą na piątek sprzedaż rządowego długu, pierwszą po odzyskaniu kluczowych ratingów pod koniec zeszłego tygodnia, donosi Reuters.

Lizbona zamierza sprzedać pięcioletnie obligacje o wartości do 1 mld EUR. Ma poprzedzać potwierdzenie ratingu kredytowego na poziomie inwestycyjnym i stabilnej perspektywy dla kraju przez agencję DBRS. 

Instytucja ta jest jedyną dużą agencją uznawaną przez Europejski Bank Centralny, która dała Portugalii ranking inwestycyjny, co jest wymagane do zakwalifikowania się do prowadzonego przez bank stymulacyjnego programu skupu obligacji.

Do końca roku Portugalia liczy na sprzedaż dotykowego długu o wartości 2 mld EUR. 

Jednak analitycy ostrzegają, że rynek obligacji w Portugalii jest podatny na zmiany apetytu na ryzyko, a słaba gospodarka i sektor bankowy stoją przed poważnymi wyzwaniami. Oczekuje się, że PKB Portugalii wzrośnie w tym orku o około 1 proc. To znacznie poniżej wstępnych założeń. Do tego ekonomiści nie spodziewają się, by i w przyszłym roku przekroczył ten poziom, m.in. ze względu na jeden z najwyższych poziomów zadłużenia w strefie euro, wynoszący w przypadku długu publicznego 130 proc. w relacji do PKB.

Podczas środowego handlu rentowność portugalskich 10-latek wzrosła o 2,5 pb do 3,23 proc. Odnotowane w poniedziałek 6-tygodniowe minimum wyniosło 3,05 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu