Portugalscy urzędnicy przyjmują petentów w domach

  • PAP
opublikowano: 05-01-2018, 19:22

Socjalistyczny rząd premiera Portugalii Antonia Costy uruchomił w piątek projekt o nazwie “Ruchoma Przestrzeń Obywatela”, który zobowiązuje urzędników do obsługiwania petentów w ich domach. W pierwszej kolejności akcja prowadzona będzie w środkowej części kraju.

Jak ujawniła sekretarz stanu ds. modernizacji administracji Graca Fonseca, każdy z urzędników biorących udział w projekcie wyruszy w teren wyposażony w przenośny komputer, drukarkę i odpowiednie pieczątki. Będą oni wydawać m.in. prawa jazdy oraz poświadczenia o niekaralności.

“Głównym celem akcji jest dotarcie do miejsc oddalonych od dużych ośrodków miejskich i należyte obsłużenie mieszkających tam osób” - powiedziała Fonseca.

Przedstawicielka rządu poinformowała, że pięć pojazdów z urzędnikami wyjechało już w teren. W pierwszej kolejności obsłużą oni petentów w środkowej części kraju, głównie w dystrykcie Leiria. Wśród nich są osoby, które ucierpiały w ubiegłorocznych pożarach.

Jak powiedział PAP lizboński działacz społeczny Miguel Pinto, głównym powodem “wychodzenia urzędników do petentów” jest wyludnianie się miejscowości w portugalskim interiorze.

“Wielu obywateli, głównie ludzi starszych, mieszka na odludziu, z dala od szlaków komunikacyjnych. Dojazd do urzędów jest dla nich karkołomnym przedsięwzięciem” - stwierdził Pinto.

Inspiracją do wyjazdów urzędników państwowych w teren były pilotażowe projekty z kilku gmin z północnej Portugalii, w których burmistrz lub inni samorządowcy udawali się do domów mieszkańców lub przyjmowali ich w lokalnych barach.

W gminie Alfandega da Fe w północno-wschodniej części Portugalii rozwijanych jest kilka projektów służących utrzymaniu kontaktu z lokalną społecznością, m.in. bezpłatne połączenia telefoniczne seniorów z asystentami socjalnymi.

Pod koniec 2017 roku ruszyły tam również darmowe kursy dla emerytów w obsłudze internetowych komunikatorów, a także w korzystaniu z portali społecznościowych, za pośrednictwem których mogą oni nawiązać kontakt z samorządowcami.

Od maja 2017 roku urzędnicy z gminy Penela koło Coimbry w środkowej Portugalii pracują nad upowszechnieniem akcji polegającej na dostarczaniu obiadów starszym i samotnym mieszkańcom tego rejonu kraju za pośrednictwem dronów.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane