Portugalskie media: za atakami na infrastrukturę informatyczną szpitali stoją rosyjscy hakerzy

  • PAP
opublikowano: 04-02-2023, 18:24
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Infrastruktura informatyczna portugalskich szpitali stała się w ostatnich godzinach celem ataków hakerskich - podały w sobotę lizbońskie media. Według nich autorami agresji cybernetycznej są piraci informatyczni z Rosji.

Jednym z celów hakerów był podlizboński szpital Amadora-Sintra, którego przedstawiciel w rozmowie z CNN Portugal podał, że prawdopodobnymi napastnikami są hakerzy z Rosji. Mają o tym świadczyć m.in. rosyjskie adresy numerów IP sprzętu używanego przez agresorów.

Ministerstwo zdrowia Portugalii potwierdziło w sobotnim komunikacie działania hakerów przeciwko infrastrukturze informatycznej szpitali. Odmówiło jednak podania kierunku, z którego pochodziły ataki.

W ich efekcie, jak sprecyzował resort, w niektórych placówkach medycznych tymczasowo doszło do zakłóceń w pracy rejestracji online. Zapewniono jednak, że w sobotę po południu funkcjonowanie systemu informatycznego zostało w pełni przywrócone.

W czwartek portugalski ośrodek monitorowania cyberprzestrzeni Visionware ogłosił, że powiązana z Kremlem grupa hakerów Killnet prowadzi intensywny werbunek w różnych krajach świata celem ataku na infrastrukturę informatyczną państw popierających Ukrainę w walce z rosyjską inwazją. Ujawniono, że jednym z planowanych celów agresji jest portugalska służba zdrowia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane