Porty w Szczecinie i Świnoujściu ze wzrostem przeładunków w pierwszym kwartale

  • PAP
opublikowano: 01-05-2019, 12:02

Porty w Szczecinie i Świnoujściu przeładowały w pierwszym kwartale br. o 8 proc. towarów więcej niż w analogicznym okresie 2018 r. Liderami wzrostu są węgiel i paliwa; mniej przeładowano natomiast kontenerów, rudy i zboża.

Zespół portów Szczecin-Świnoujście pod względem przeładowanych towarów zamknął pierwszy kwartał br. wynikiem lepszym o 8 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału ub.r. - wynika z informacji służb prasowych Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Oba porty obsłużyły dotychczas ponad 7,3 mln ton ładunków, to o 520 tys. ton więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku.

Liderami wzrostów są: węgiel (wzrost o ponad 25 proc.), paliwa (nieco ponad 27 proc.) oraz inne masowe (17,6 proc.). Porty zanotowały większy obrót węglem i koksem zarówno w imporcie, jak i eksporcie. Z kolei w przypadku paliw, poza gazowcami, które zawijają do świnoujskiego terminala LNG było również więcej statków z olejami napędowym i ciężkim zarówno w imporcie, jak i eksporcie.

Na większe przeładunki w grupie inne masowe miało wpływ więcej statków z nawozami, fosforytami, surówką żelaza i kruszywem.

W pierwszym kwartale br. porty przeładowały mniej rudy (o 8,3 proc.), zboża (o 5,8 proc.), drobnicy o (1,6 proc.) oraz kontenerów (o 29,8 proc.).

Marzec br. okazał się o blisko 30 proc. lepszy od marca ubiegłego roku. Poza zbożem i kontenerami na plusie są wszystkie pozostałe grupy towarowe, czyli drobnica (wzrost o 1,1 proc.), ropa i przetwory (blisko 4 proc.), węgiel (36,2 proc.), inne ładunki masowe (42,1 proc.) oraz ruda (51,3 proc.).

Zarząd Portu prognozuje, że 2019 r. powinien zamknąć się wynikiem oscylującym wokół 30 mln ton obsłużonych towarów w Szczecinie i Świnoujściu.

Według Zarządu, 2018 r. był bardzo dobry dla obu portów, które zamknęły go rekordowym, bo o 12,5 proc. lepszym wynikiem w porównaniu do 2017 r. W 2018 porty w Szczecinie i Świnoujściu obsłużyły blisko 29 mln ton towarów.

Obecnie Szczecin i Świnoujście tworzą uniwersalny kompleks portowy, w którym ładunki drobnicowe stanowią 47 proc., masowe stałe 39 proc., zaś masowe płynne 14 proc. Świnoujski terminal promowy, to lider połączeń promowych na południowym Bałtyku. Aktualnie połączenia ze Szwecją z portami w Trelleborgu i Ystad obsługuje w zależności od dnia 11-13 promów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane