Porządków ciąg dalszy

KZ
opublikowano: 15-02-2013, 00:00

Koniec z debiutantami, których akcje kontroluje tylko kilka osób — zdecydowały władze GPW.

Od 1 marca wchodzą w życie zmiany w regulaminie alternatywnego systemu obrotu, czyli rynku NewConnect. Najważniejsze to wprowadzenie kryterium minimalnego rozproszenia akcji po raz pierwszy wprowadzanych na giełdę, obowiązek zawarcia umowy z Autoryzowanym Doradcą na 3 lata (do tej pory był to 1 rok; teraz po roku spółka będzie mogła być zwolniona z obowiązku) i podwyższenie z 20 do 50 tys. maksymalnej kary, jaką można nałożyć na doradcę lub spółkę.

— Co najmniej 15 proc. akcji objętych wnioskiem o wprowadzeniedo obrotu po raz pierwszy powinno znajdować się w posiadaniu co najmniej 10 akcjonariuszy, z których każdy posiada nie więcej niż 5 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu, a także nie jest podmiotem powiązanym z emitentem — podała giełda w komunikacie. Kolejne zmiany nie są wykluczone — władze giełdy już w ubiegłym roku zabrały się za porządki na NewConnect, rynku, którego wizerunek mocno nadszarpnęły m.in. historie z niedotrzymywaniem prognoz przez spółki, zaprzestaniem działalności i komunikowania się z inwestorami. Kilkadziesiąt spółek zostało zobligowanych do sporządzenia specjalnych raportów z działalności, kilka wykluczono z obrotu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu