Poselski bój o składki

Łukasz Świerżewski
opublikowano: 25-08-2004, 00:00

Krzysztof Pater, minister polityki społecznej, przekonując posłów do poparcia podwyżki ZUS, zarzucił Radzie Przedsiębiorczości kłamstwo.

Gorąco zapowiadają się prace Sejmu nad kolejnymi trzema ustawami z tzw. planu Hausnera. Chodzi o zmiany w zasadach wypłat świadczeń chorobowych, ograniczenia w podejmowaniu pracy przez rencistów oraz zmianę sposobu naliczania składek ZUS od osób prowadzących działalność gospodarczą. Wczoraj odbyło się ich pierwsze czytanie.

Kto tu kłamie

Dla przedsiębiorców najważniejsza jest kwestia ZUS. To także kluczowa sprawa dla rządu, gdyż to właśnie te zmiany mają przynieść główne oszczędności budżetowe — 2 mld zł rocznie.

Krzysztof Pater, minister polityki społecznej, namawiając posłów do poparcia projektu uzależnienia wysokości składek płaconych przez przedsiębiorców od uzyskiwanego dochodu, przekonywał, że takie rozwiązanie jest korzystniejsze dla zainteresowanych, gdyż zapewnia im wyższą emeryturę. Dodawał, że przedsiębiorcy też muszą dołożyć się do reformy finansów publicznych

— Nie można ratować finansów tylko kosztem emerytów i rencistów. Nie może być świętych krów — uważa Krzysztof Pater.

Sami zainteresowani nie chcą jednak dokładać. W poniedziałek Rada Przedsiębiorczości przekonywała, że wyższy ZUS doprowadzi do bankructwa wiele firm i uderzy w milion drobnych przedsiębiorców.

— Opinia publiczna jest przez przedsiębiorców wprowadzana w błąd. Wyższe składki zapłaci 37 proc. z 1,1 mln osób prowadzących działalność — twierdzi minister.

Dodał, że skorzystają osoby zakładające firmy, gdyż ich obciążenia zostaną obniżone.

Początek sporu

Sprawa nie została jeszcze przegrana przez przedsiębiorców. W debacie okazało się bowiem, że przeciwko zaproponowanym rozwiązaniom jest praktycznie cała opozycja. Za skierowaniem do komisji opowiedziały się tylko SLD-UP i SdPl.

— Protestujemy przeciwko takim propozycjom. Nie zgadzamy się na podnoszenie kosztów pracy — twierdzi Eugeniusz Wycisło, poseł Platformy Obywatelskiej.

W tej sytuacji ciekawie zapowiada się zaplanowane na piątek głosowanie nad wnioskami o odrzucenie ustawy w pierwszym czytaniu. To samo dotyczy ustawy zmieniającej zasady dorabiania przez rencistów. Pewniakiem jest tylko — popiera ją PO — nowelizacja ustawy o świadczeniach chorobowych. Jeżeli jednak wszystkie ustawy trafią do komisji, a to obecnie najbardziej prawdopodobne, czeka je tam mnóstwo zmian.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Poselski bój o składki